Wydarzenie

Muzyka mistrzów

2008-06-18
filharmonia

18.06.08 (śr.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio
 dyrygent
Anna Gutowska skrzypce
laureatka m.in. pierwszych nagród: w Konkursie Młodych Talentów w Moudon (Szwajcaria, 1998), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Andrea Postacchini” w Fermo (Włochy, 1999), Konkursie Muzycznym Młodych Interpretatorów Polskiego Pochodzenia w Wiedniu (2005), I Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku (2006)
Cezary Nelkowski prowadzenie

Repertuar:

Bizet – Adagietto z I Suity „Arlezjanka”
Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
Haydn – Symfonia „Pożegnalna” fis-moll

Gutowska

Koncert Capelli poprowadzi jej szef-dyrygent maestro José Maria Florêncio. Urodził się w dalekiej Brazylii, ale z naszym krajem związał dalszą edukację muzyczną i karierę artystyczną i od wielu lat jest obywatelem polskim. Po przyjeździe do Polski (1985), prawie natychmiast rozpoczął aktywną działalność dyrygencką. Szefował wielu instytucjom artystycznym, ostatnio jest także dyrygentem „Orquestra Sinfonica Municipal de Sao Paulo”. Jest laureatem licznych nagród i odznaczeń. W kalendarzu José M. Florêncio, poza trwającą od lat intensywną współpracą z polskimi, renomowanymi zespołami znalazły się zaproszenia od takich orkiestr, jak: Jerusalem Symphony, Israel Symphony Rishon Le Zion, Berliner Kammerorchester, Teatro Colón czy zespołów z Chin, Japonii oraz Rosji.

Rzeszowianka, 28-letnia Anna Gutowska zaliczana jest do ścisłego grona najbardziej utalentowanych polskich skrzypaczek. Ukończyła z wyróżnieniem prestiżowe uczelnie muzyczne w Europie – Konserwatorium w Lozannie oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Stypendystka fundacji krajowych i zagranicznych, np. w ramach stypendium Sasakawa Young Leaders Fellowship Found uczestniczyła w kursach oraz w koncertach muzyki kameralnej w Juilliard School w Nowym Jorku (USA), w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Coimbrze (Portugalia). Jest laureatką wielu konkursów, m.in. zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Młodych Talentów w Moudon (Szwajcaria, 1998), Konkursie Muzycznym Młodych Interpretatorów Polskiego Pochodzenia (Wiedeń, 2005) i I Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku (2006). Występowała jako solistka oraz kameralistka w kraju i za granicą. W 2008 otrzymała zaproszenie do udziału w Chopin Festival w Kartause Gaming w Austrii oraz koncertuje z czołowymi orkiestrami w Polsce. 22 maja wraz z symfonikami bydgoskimi pod batutą Tadeusza Strugały wzięła udział w koncercie inaugurującym I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Amber Baltic w Międzyzdrojach. Kreacje artystyczne tej młodej, sympatycznej i pełnej uroku osobistego wiolinistki zdobywają coraz szerszy krąg wielbicieli i uznanie – surowej z reguły – krytyki. Nasza publiczność usłyszy w interpretacji Anny Gutowskiej Mozartowski Koncert skrzypcowy A-dur, w którym odnajdujemy, typowe dla mistrza Amadeusa, dźwięki lekko melancholijnego liryzmu.

Ponadto kameraliści zaprezentują Adagietto z I Suity „Arlezjanka” Bizeta, która za życia kompozytora była jego największym sukcesem i cieszy się nadal dużą popularnością. Koncert zakończy Symfonia „Pożegnalna” Haydna, którą skomponował, protestując wobec skąpstwa swego chlebodawcy, księcia Esterha-zy’ego, a dziś jest przyjmowana jako utwór żartobliwy. Finał Symfonii nagle przejmuje niespodziewany obrót – muzycy zaczynają kolejno opuszczać estradę, kompozycję zamykają „żałosne” dźwięki dwóch skrzypków, którzy jako ostatni gaszą lampki i znikają za kulisami.

Ceny biletów: 12zł, 20zł

Bilety 24