Wydarzenie

Na Boże Narodzenie

2007-12-19
filharmonia

19.12.07 (śr.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostientis

José Maria Florêncio dyrygent
Marta Boberska sopran
Igor Cecocho trąbka

Repertuar:

Corelli – Concerto grosso na Boże Narodzenie
Bach – Kantata Jauchzet Gott in allen Landen! BWV 51
Bach – Kantata Non sa che sia dolore BWV 209
Vivaldi – Sinfonia – Concerto A-dur

Boberska

Na czas adwentu oferujemy słuchaczom przepiękną, pełną wyrazu i wzruszeń religijną muzykę baroku, która najlepiej ewokuje tak ukochane i bardzo oczekiwane przez wszystkich święta Bożego Narodzenia.

Arcangelo Corelli (1653 – 1713), to włoski kompozytor tzw. wczesnego baroku. Dość skromny dorobek Corelliego obejmuje wyłącznie utwory na instrumenty smyczkowe a za główne jego dzieło uznaje się cykl 12 Concerti grossi. Arcangelo postrzegany jest dziś za twórcę barokowego concerto grosso; jego zasługą było wykształcenie prawideł konstrukcji tego gatunku. Corelli był typowym przedstawicielem włoskiej szkoły skrzypcowej. Styl jego odznacza się prostotą i szlachetnością brzmienia, naturalnością w traktowaniu instrumentów smyczkowych. Jego twórczość wywarła duży wpływ na europejską muzykę skrzypcową.

Johann Sebastian Bach (1685-1750), fenomenalny twórca muzyki późniejszego baroku, jedyny może w dziejach muzyki, potrafił osiągnąć pełnię doskonałości w stosowanych formach, wydobyć wszystkie tkwiące w nich możliwości. Wciąż na nowo odkrywamy fenomen Wielkiego Kantora i jego twórczość – jej ponadczasowość, absolutne piękno.

ceny biletów:
10zł, 20zł

Bilety 24