Wydarzenie

Na powitanie wiosny

2009-03-13
Filharmonia

13.03.09 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Marek Pijarowski
 dyrygent
Piotr Pławner skrzypce

Repertuar:

Kurpiński – Uwertura do opery „Ruiny Babilonu”
Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53
Schumann – I Symfonia B-dur „Wiosenna” op. 38

Plawner

Solistą wieczoru będzie Piotr Pławner, który należy do najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia (ur. 1974). Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 50-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).

Gra i talent Piotra Pławnera została wielokrotnie doceniona przez międzynarodową krytykę. Po wspólnym koncercie Yehudi Menuhin nazwał artystę jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

W jego interpretacji usłyszymy Koncert skrzypcowy a-moll Dvořáka, który cieszy się wśród muzyków i melomanów dużym powodzeniem, głównie dzięki niezwykłej melodyjności partii solowej i orkiestrowej oraz typowo czeskiemu temperamentowi, który najsilniej objawia się w części finałowej. Powstał w 1878, lecz kompozytor dzieło poprawiał, nadając mu ostateczną postać w 1882.

Ponadto Orkiestra Symfoniczna, pod batutą znanego dobrze i lubianego w Bydgoszczy Maestro Marka Pijarowskiego, wykona Uwerturę do opery „Ruiny Babilonu” Kurpińskiego oraz I Symfonię B-dur „Wiosenną” Schumanna.

Repertuar zatem już w nastroju wiosennym.

Bilety 24