Wydarzenie

Nadzwyczajny koncert gościnny na Rok Josepha Haydna

2009-06-02
filharmonia

02.06.09 (wt.)

Repertuar:

Duisburger Philharmoniker
Jonathan Darlington
 dyrygent
Michael Roll fortepian

Repertuar:

Vaughan-Williams – Fantazja na temat Thomasa Tallisa
Haydn – Symfonia B-dur „La Reine”
Berlioz – Karnawał rzymski
Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur

Pobierz

Darlington

W 2009 przypada 200. rocznica śmierci Josepha Haydna (1732–1809). W jubileuszowym roku miłośnicy muzyki na całym świecie z pewnością poświęcą wiele uwagi życiu i dziełom tego wybitnego kompozytora.

„Niezapomnianego mistrza kompozytora już nie ma”. Taki nagłówek pojawił się 7 czerwca 1809, kilka dni po śmierci Haydna w wiedeńskiej gazecie „Wiener Zeitung”. Haydn urodził się 31.03.1732 w Roherau położonym w Dolnej Austrii. Jako mały chłopiec śpiewał w chórze wiedeńskiej Katedry św. Szczepana. Przez 30 lat był kapelmistrzem na dworze Esterhazy’ego w węgierskim Sopronie. Otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu w Oxfordzie. Ostatnie lata życia spędził w Wiedniu, gdzie 31 maja 1809 zmarł. Haydn uznawany jest za „ojca” symfonii klasycznej oraz kwartetu smyczkowego. Skomponował ponad 1200 dzieł, w tym 107 symfonii, 14 mszy oraz oratoria, koncerty solowe, muzykę kameralną, fortepianową oraz utwory wokalne.

Na naszej estradzie zaprezentuje się blisko 80-osobowa orkiestra Duisburger Philharmoniker.

Duisburg to stare hanzeatyckie, blisko półmilionowe miasto położone w zachodniej części Niemiec w Zagłębiu Ruhry, jest dużym ośrodkiem portowym i przemysłowym. Pod koniec XIX w. powstała tam Filharmonia i jedna z wiodących orkiestr symfonicznych w Niemczech. Dzięki intensywnej działalności w kraju i za granicą, podpartej wysokim poziomem i uznaniem, zyskała opinię kulturalnego ambasadora swojego miasta i regionu. Międzynarodową rangę orkiestra potwierdziła występami w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, m. in. Concertgebouw w Amsterdamie, Herod Atticus Theater w Atenach lub Strawińskiego Auditorium Montreux, ponadto entuzjastycznie przyjęte tournée w Chinach w 2007 czy występy na festiwalach, jak Nordrheinwestfälischen Ruhr Triennale i WDR Musikfest. Orkiestra prócz koncertów filharmonicznych i spektakli operowych ma w swym harmonogramie wiele cennych inicjatyw, jak np. koncerty plenerowe, charytatywne czy innowacyjny projekt koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Od 2002 orkiestra symfoniczna z Duisburga pracuje pod dyrekcją Jonathana Darlingtona, (absolwenta Uniwersytetu w Durham i Royal Academy of Music w Londynie), który prowadzi także orkiestrę Opery w Vancouver. W najbliższych planach dyrygenta (2009-2010) znajdują się występy gościnne w berlińskim Konzerthaus, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Opera Company w Toronto oraz operze w Sydney. Jonathan Darlington w uznaniu swych zasług został uhonorowany orderem Chevalier des Arts et des Lettres oraz otrzymał, rzadko przyznawany, tytuł honorowego członka Royal Academy of Music w Londynie.

Solistą koncertu będzie Michael Roll, jeden z najwybitniejszych pianistów brytyjskich. Sukces na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds w 1963, gdzie zdobył pierwszą nagrodę zaledwie w wieku 17 lat, otworzył pianiście szeroko drzwi do światowej kariery. Wirtuoz występował w najważniejszych salach koncertowych Europy, USA, Azji i Australii. Wśród nagrań płytowych Rolla znajdują się 3 CD z nagraniami Koncertów fortepianowych Beethovena dla Howard Shelley Tring Records, które zyskały bardzo pochlebne recenzje. Jest także profesorem w Folkwang Hochschule w Essen.

Patronat medialny koncertu

radiopik
rmfclassic
Bilety 24