Wydarzenie

Nasi goście

2008-03-14
filharmonia

14.03.08 (pt.)

Wykonawca:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej
Marek Pijarowski
 dyrygent
Bogdan Czapiewski fortepian
Barbara Gogol-Drożniakiewicz słowo

Repertuar:

R. Strauss – Poemat symfoniczny „Don Juan” op. 20
Szeligowski – Koncert fortepianowy
Berlioz – Symfonia fantastyczna op. 14

Czapiewski

Interesujący projekt dyrekcji Filharmonii w Poznaniu oraz Bydgoszczy – wymiana zespołów oraz zaprezentowanie m. in. dzieł kompozytorów, patronów obu instytucji – przyniosą zapewne świeże doświadczenia muzykom oraz nowe doznania melomanom obu miast. Symfonicy z Poznania pod dyrekcją maestro Marka Pijarowskiego, swego nowego szefa artystycznego począwszy od bieżącego sezonu i stałego gościnnego dyrygenta naszej Instytucji, zaprezentują się w nader atrakcyjnym, ambitnym repertuarze. Wpierw usłyszymy płomienne tematy Don Juana Richarda Straussa – kompozytora i dyrygenta muzyki okresu późnego romantyzmu, uznawanego przez współczesnych za największego niemieckiego kompozytora. R. Strauss stworzył charakterystyczne dla swej epoki poematy symfoniczne, które są majstersztykiem orkiestralnego kunsztu. Don Juan, pierwszy z szeregu, jest także uważany za jego pierwszy dojrzały utwór. Premiera Poematu w 1889 podzieliła publiczność, 25-letni kompozytor jednak skomentował to następująco: „Teraz pocieszam się myślą, że jestem na drodze, którą chciałem obrać, w pełni świadomy, że nie było artysty, którego ludzie nie nazwaliby szalonym”. Muzyka Don Juana, jej śródziemnomorska, żywa, zmysłowa atmosfera aż iskrzy młodzieńczym ogniem i porywa już od pierwszych taktów, i dziś również nie można się oprzeć jej urokowi i sile.

Kolejny punkt programu to Koncert fortepianowy Tadeusza Szeligowskiego (1896–1963), patrona Filharmonii Poznańskiej, pianisty, muzykologa, kompozytora (studia m.in. u Nadii Boulanger i Paula Dukasa w Paryżu), prawnika (doktorat na UJ), pedagoga, publicysty, ale nade wszystko niestrudzonego animatora życia muzycznego. Do Wielkopolski przyjechał w 1947 – był inicjatorem i pierwszym dyrektorem tworzonej właśnie Filharmonii Poznańskiej oraz szefem Państwowej Wyższej Szkoły Operowej w Poznaniu. Był także inicjatorem festiwalu muzyki współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Dzieło Szeligowskiego usłyszymy w wykonaniu Bogdana Czapiewskiego, zaliczanego do grona największych współczesnych polskich pianistów. Jest z urodzenia gdynianinem, lecz od wielu lat mieszka w Gdańsku. W gdańskiej Akademii Muzycznej zdobył dyplom, potem kontynuował naukę w Warszawie i Stanach Zjednoczonych. W latach 70., u progu swojej kariery, brał udział w wielu konkursach pianistycznych, m.in. w Bolzano, Lizbonie i Montrealu, i przywoził z nich cenne nagrody. Ma na koncie koncerty w wielu krajach świata, nagrania radiowe i telewizyjne. Nagrał kilka płyt dla Wifonu w Polsce oraz parę płyt za granicą, z których jedna zdobyła główną nagrodę na Festiwalu Liszta w Budapeszcie. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wieczór symfoniczny zwieńczy nasycona namiętną liryką Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza, najpopularniejsze dzieło francuskiego kompozytora, które stworzył w wieku 27 lat. Po prawykonaniu w 1830 utwór zaszokował swym nowatorstwem i nieposkromioną wyobraźnią, warto dodać, że studenci paryskiego Konserwatorium bywali swego czasu usuwani z uczelni tylko za to, że chodzili na koncerty muzyki komponowanej przez jej twórcę. Dziś Fantastyczna to niekwestionowany szlagier sal koncertowych.

Ceny biletów: od 15zł do 28zł

Bilety 24