Wydarzenie

New York in memoriam

2011-09-11
Filharmonia

11.09.11 (niedz.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Opery Nova w Bydgoszczy
Rudolf Tiersch dyrygent
Izabella Kłosińska sopran
Agnieszka Rehlis mezzosopran
Adam Zdunikowski tenor
Piotr Nowacki bas
Henryk Wierzchoń przygotowanie Chóru

Repertuar:

Kilar – Missa pro pace

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz od 01.08.2011 w kasie biletowej FP

Koncert specjalny dla Nowego Jorku
pod patronatem Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w 10. rocznicę zamachu terrorystycznego

11 września 2001. Cały świat paraliżuje wiadomość o zamachu – serii czterech ataków terrorystycznych przeprowadzonych rano we wtorek, na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Dokonało go 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je na znane obiekty na terenie USA. 10. rocznicę tego bestialskiego aktu terroru i jego ogromu ofiar uczcimy piękną muzyką Kilara w doborowym gronie wykonawców. Missa Pro Pace powstała w 2000 w intencji pokoju na nowe tysiąclecie.

W kwietniu 2001 roku, w wywiadzie udzielonym “Tygodnikowi Powszechnemu” kompozytor wskazał idee, które stały się podstawą kompozycji:

“Starałem się napisać Mszę możliwie skromną, ubogą w środki, nie będącą popisem wirtuozerii kompozytorskiej, ale próbą mojej interpretacji świętego tekstu. W moim pojęciu to nie jest wielka msza pontyfikalna, przebrana we wspaniałe szaty liturgiczne, w potężnej katedrze, ale msza odprawiana w skromnych zakonnych habitach, w jakimś odludnym klasztorze średniowiecznym.” (“Zostawiłem człowieka samego ze swym głosem. Z Wojciechem Kilarem rozmawia Barbara Gruszka-Zych”, “Tygodnik Powszechny” z dnia 15 kwietnia 2001, nr 15, s. 19).

Bilety 24