Wydarzenie

Nocny patrol

filharmonia

17.12.21 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Adam Lemańczyk aranżacje, kierownictwo artystyczne, fortepian
Małgorzata Ostrowska śpiew
Edyta Krzemień śpiew
Mateusz Ziółko śpiew
Sławomir Witkowski obrazy
Jacek Kabziński VJ

 

Repertuar:

piosenki z albumu „Nocny patrol” zespołu Maanam w aranżacji Adama Lemańczyka

W związku z nowymi obostrzeniami pandemicznymi, przed wejściem na koncert bileterzy będą prosić Państwa o dobrowolne okazanie certyfikatu szczepień przeciw COVID19.

W 2021 przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przeciwko społeczeństwu użyto całej siły komunistycznego państwa. Atmosferę grozy potęgowały godzina milicyjna, czołgi, transportery opancerzone oraz patrole wojska i ZOMO na ulicach miast.

Płyta „Nocny patrol”, najwybitniejsze dzieło Kory i Marka Jackowskiego i jedna z najważniejszych pozycji w klasyce polskiego rocka, naznaczona jest piętnem stanu wojennego.

Teksty Kory wyrażają silne emocje, obrazują wstrząsający anturaż tamtych czasów i odczucia pokolenia lat 80., zdławionego, ale i zbuntowanego, walczącego o zmiany.

„Nocny patrol” Maanamu po raz pierwszy ukazał się w 1983 jako nagranie na kasecie magnetofonowej firmy Jako. Równolegle powstała wersja anglojęzyczna „Night Patrol”, która została wydana w Niemczech i krajach Beneluxu przez firmę Teldec. Producentem płyt był Brytyjczyk Neil Black.

Marek Jackowski, współzałożyciel i lider grupy Maanam, zmarł w 2013. Kora (Olga Sipowicz), wokalistka Maanamu, autorka fenomenalnych tekstów zmarła w 2018. Ciesząca się opinią najlepszego żeńskiego głosu w dziejach polskiego rocka, stała się legendą za życia.

Piosenki z płyty „Nocny Patrol” od debiutu przez dwa lata okupowały czołowe miejsca prestiżowej listy przebojów Marka Niedźwieckiego, fascynują i poruszają do dziś, inspirując również aranżerów i wokalistów.

Bydgoska publiczność wysłucha tych legendarnych piosenek w nowym, świetnym opracowaniu Adama Lemańczyka, a zaśpiewają: Małgorzata Ostrowska – była wokalistka zespołu „Lombard”, od 1991 prowadząca działalność solową, Edyta Krzemień – aktorka teatralno-musicalowa i dubbingowa oraz Mateusz Ziółko – pianista, autor muzyki i tekstów piosenek.

Podczas koncertu będą prezentowane fragmenty powieści G. Orwella „Rok 1984” w interpretacji Piotra Fronczewskiego.

Bilety 24