Wydarzenie

Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II w rocznicę śmierci

2007-04-02
filharmonia

02.04.07 (pon.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna FP
Tadeusz Strugała
 dyrygent
Zofia Kilanowicz sopran

Repertuar:

Górecki – III Symfonia “Pieśni żałosnych”

“Symfonia pieśni żałosnych”

I
Synku miły i wybrany,
Rozdziel z matką swoje rany,
A wszakom cię, synku miły, w swem sercu nosiła,
A takież tobie wiernie służyła.
Przemów k matce, bych się ucieszyła,
Bo już jidziesz ode mnie, moja nadziejo miła.
Lament świętokrzyski
z “Pieśni łysogórskich”
(druga połowa XV w.)

II
Mamo, nie płacz, nie.
Niebios Przeczysta Królowo,
Ty zawsze wspieraj mnie.
Zdrować Mario, Łaskiś Pełna.
Zakopane “Pałace”
cela nr 3 ściana nr 3
Błazusiakówna Helena Wanda
lat 18 siedzi od 25 IX 44

III
Kajze mi się podział
mój synocek miły?
Pewnie go w powstaniu
złe wrogi zabiły.
Wy niedobrzy ludzie,
dla Boga świętego
cemuście zabili
synocka mojego?
fragment Pieśni ludowej z opolskiego.

Dwa lata temu, w dniu 2 kwietnia o godz. 21.37, zakończył swoje ziemskie pielgrzymowanie Jan Paweł II, nasz umiłowany Rodak na Stolicy Piotrowej. Odszedł do domu Ojca w opinii świętości, jako niekwestionowany autorytet moralny. W oczach świata był niestrudzonym nauczycielem godności i praw człowieka, obrońcą uciśnionych, pielgrzymem pokoju, siewcą nadziei, orędownikiem cywilizacji życia i miłości. Dla wierzących w Chrystusa stał się porywającym wzorem życia poświęconego bez reszty Bogu i bliźnim. A nam, swoim rodakom, pozostawił także świadectwo wielkiej miłości do własnego narodu i Ojczyzny: ziemi, mowy, kultury, historii i wszystkiego, co Polskę stanowi.

Jan Paweł II podbił serca milionów ludzi swoją ewangeliczną miłością do każdego człowieka. Gdy cierpiał i umierał, myśląc zwłaszcza o ludziach młodych, rozbudził na nowo w świecie tęsknotę za tymi wartościami, którym poświęcił swoje życie. Na nowo również wyzwolił w nas poczucie więzi społecznych, nacechowanych duchem braterstwa i solidarności.

W ten kwietniowy wieczór w Filharmonii, też za Jego przyczyną, połączy nas Muzyka w Modlitwie za zmarłych. Usłyszymy najważniejsze i najbardziej znane dzieło Henryka M. GóreckiegoSymfonię pieśni żałosnych. Kompozycję po raz pierwszy wykonano 4 kwietnia 1977 w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej w Baden-Baden, ale niebywały rozgłos przyniosły Symfonii niespodziewane i niezwykłe wydarzenia, które miały miejsce piętnaście lat później. Bowiem w 1992 roku III Symfonia trafia na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, a o Góreckim mówi cały świat. Sprawiła to płyta amerykańskiej firmy Elektra Nonesuch z nagraniem Symfonii w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą mało znanego dyrygenta Davida Zinmana. Angielskie radio “Classic FM” na żądanie słuchaczy nadawało fragmenty utworu Góreckiego na okrągło. Słuchali III Symfonii melomani oraz ludzie nie mający na co dzień nic wspólnego z muzyką poważną, młodzież i kierowcy długodystansowych ciężarówek. Górecki ze swoją prostą, ale żarliwą muzyką trafił do nich wszystkich, odsłaniając świat najbardziej podstawowych emocji. Nagrań III Symfonii w kraju dokonały tylko dwie, znakomite śpiewaczki: Stefania Woytowicz oraz Zofia Kilanowicz.

ceny biletów:
od 15zł do 28zł 

Bilety 24