Wydarzenie

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

2012-06-20
filharmonia

20.06.12 (śr.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio dyrygent
Anna Maria Staśkiewicz skrzypce|
Krzysztof Meisinger gitara
Bartłomiej Wezner klawesyn

Repertuar:

Twardowski – Koncert staropolski na orkiestrę smyczkową
Bach – Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042
Varelas – Concerto grosso nr 3 na gitarę, smyczki i klawesyn (światowe prawykonanie)
Varelas – Concerto grosso na skrzypce, gitarę, smyczki i klawesyn (światowe prawykonanie)
Pitombeira – Cordel

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

florencio2
SONY DSC
krzysztof_meisinger

„Jeszcze żaden muzyk tak wspaniale do mnie nie przemawiał w mojej narodowej muzyce jak gitarzysta Krzysztof Meisinger w koncercie na gitarę Heitora Villi-Lobosa. To osoba łącząca talent z ogromną pracowitością, dyscypliną, muzykalnością i wrażliwością, jaką zdarza się spotkać bardzo rzadko.” – powiedział urodzony w Brazylii artysta, José Maria Florêncio, szef dyrygent Capelli Bydgostiensis, który pokieruje tym koncertem.

Współpraca bydgoskich kameralistów z Krzysztofem Meisingerem od lat układa się niezwykle harmonijnie i mają już na wspólnym koncie kilka wspaniałych projektów. Na przykład ich płyta „Viva Vivaldi” wydana przez firmę DUX Recording Producers w 2008 dostała Nagrodę Polskich Melomanów w kategorii Album Roku – muzyka dawna i barokowa w plebiscycie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Mesinger bez wątpienia jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów klasycznych swego pokolenia.

Drugim znamienitym gościem Capelli będzie skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, zdobywczyni m.in. III nagrody w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006 – uhonorowana także nagrodą za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta oraz nagrodą słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia dla najlepszego uczestnika oraz nagrodą specjalną Filharmonii Pomorskiej). Uzyskała też I nagrodę i nagrodę specjalną w V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi (2001) oraz I nagrodę XVI Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze (2000). Na program koncertu złożą się bardzo różnorodne utwory, poczynając od barokowego Bacha, następnie wybitnego polskiego twórcy muzyki przełomu wieków XX i XXI – Romualda Twardowskiego, brazylijskiego kompozytora Liduino Pitombeira, kończąc na Dmitrym Varelasie, współczesnym kompozytorze pochodzącym z Uzbekistanu, którego wykonane zostaną dwa utwory – obydwa specjalnie napisane i dedykowane Krzysztofowi Meisingerowi.

(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)

Bilety 24