Wydarzenie

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

2010-03-12
filharmonia

12.03.10 (pt.)

Wykonawcy:

Jerzy Swoboda dyrygent

Repertuar:

Marcello – Introdukcja, Aria, Presto
Janáček – Suita na orkiestrę smyczkową
Bizet – Suita „Carmen”, opr. Szczedrin
na orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne

Bilety:

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

swoboda2

Różnorodny repertuar piątkowego wieczoru w Filharmonii z pewnością zaspokoi gusta każdego słuchacza. Capellę Bydgostiensis poprowadzi maestro Jerzy Swoboda, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracował z artystami tej miary co Lord Y. Menuhin, G. Kremer, J. Frantz, M. Petri. Dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą, koncertując w wielu krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd., Meksyku, Japonii, Tajwanie.

Usłyszymy utwory kompozytorów różnych epok i z różnorodnych środowisk kulturowych. Najbardziej ciekawie zapowiada się prezentacja słynnej opery Carmen Bizeta w opracowaniu Rodiona Szczedrina, współczesnego kompozytora rosyjskiego. Jego muzyka uważana jest za bardzo typową kontynuację rosyjskiej tradycji, bardzo ekspresyjna, wyraźnie nawiązuje do tradycji Szostakowicza. Kompozytor często sięga do rosyjskiej muzyki ludowej i cerkiewnej. Adaptacja Carmen Bizeta przyniosła mu sławę i najwyższe uznanie.

Z pewnością godne polecenia są również dzieła Marcello, weneckiego kompozytora i poety epoki baroku oraz Janáčka (Czechy), którego Suita na orkiestrę smyczkową będzie wykonywana w Filharmonii po raz pierwszy. 

Bilety 24