Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
2008-06-1010.06.08 (wt.)
Wykonawcy:
Wojciech Rodek dyrygent
Marzena Lubaszka sopran
Urszula Guźlecka prowadzenie
Repertuar:
J.S. Bach – Kantata nr 199 „Mein Herze schwimmt im Blut”
Dvořák – Serenada na orkiestrę smyczkową
Na melomana, w ten wtorek, czekają muzyczne rarytasy. Serenada na smyczki E-dur Dvořáka powstała w dobie romantyzmu, czyli w epoce, która trochę zapomniała o tej pełnej lekkości i zarazem elegancji formie muzycznej, którą Mozart doprowadził do perfekcji, lecz czeski kompozytor przywrócił ją do życia, i do dzisiaj jego dzieło jest bardzo popularne i chętnie wykonywane.
Kantaty – …jakby tu właśnie „wylatywał motyl” muzyki Bachowskiej. Lipski kompozytor prócz licznych kantat świeckich napisał kantaty kościelne na wszystkie niedziele i święta w okresie 5-letnim, a więc ponad 300, z których zachowało się jedynie 200. Dla wtajemniczonych – owych dwieście kantat waży więcej niż wszystko, co Bach poza tym stworzył. A równocześnie to dział jego twórczości najbardziej zaniedbany. Kantata sakralna, którą usłyszymy w tym koncercie, nosząca numer katalogowy 199, ma znamienny tytuł Mein Herze schwimmt im Blut i opowiada jedną z największych, pełnej dramatyzmu opowieści w naszym kręgu cywilizacyjnym – historię winy, pokuty i wybaczenia. Usłyszymy ją w interpretacji Marzeny Lubaszki, która szczególnie chętnie występuje z barokowym repertuarem. Studiowała śpiew solowy we wrocławskiej Akademii Muzycznej u Ewy Czermak oraz prywatnie u Bożeny Harasimowicz-Haas i Olgi Pasiecznik, a także pod kierunkiem Pat MacMahon (Royal Scottish Academy of Music and Drama Glasgow). Uczestniczyła w kursach poświęconych operze barokowej w Karlsruhe (gesty i ruch sceniczny u Reinholda Kubika i Margit Legler) oraz muzyce oratoryjnej pod kierunkiem Petera Koojia w Lipsku. Debiutowała Requiem Mozarta oraz Stabat Mater Pergolesiego w Nicolaikirche w Lipsku. Szczególnie chętnie występuje z barokowym i klasycznym repertuarem operowym pisanym dla kastratów, ale wykonuje także pieśń romantyczną, muzykę oratoryjną oraz kompozycje współczesne. Nagrała kilkanaście płyt CD, m. in. solowe motety w stylu neapolitańskim, dzieła Heinricha Schütza, muzykę polską XVIII i XIX wieku.
Koncert poprowadzi Wojciech Rodek. Przygodę z muzyką rozpoczął jako mały chłopiec od nauki gry na fortepianie – dziś mając 31 lat zaliczany jest do grona najbardziej obiecujących dyrygentów młodego pokolenia w Polsce. Potwierdzeniem tego faktu jest chociażby druga nagroda Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2002). Dyrygentury uczył się pod okiem Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, potwierdzając swe umiejętności w praktyce podczas prowadzenia orkiestr symfonicznych czołowych polskich scen muzycznych – w tym Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie w sezonach 2005/2006 i 2006/2007 pełnił funkcję asystenta maestro Antoniego Wita.
Ceny biletów: 12zł, 20zł
Koncert poprzedzi promocja II tomu albumu „Bydgoszcz miasto na Kujawach” wydanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Początek o godz. 17.30.