Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

2012-04-27
filharmonia

27.04.12 (pt.)

Wykonawcy:

Wojciech Rajski dyrygent
Neal Larrabee fortepian (USA)

Repertuar:

Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
Czajkowski – I Symfonia g-moll „Zimowe marzenia” op. 13

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

rajski2
larrabee3

Piotr Czajkowski – pierwszy z wielkich i najsłynniejszy rosyjski kompozytor. „Romantyk z krwi i kości, piszący muzykę bardzo barwną, często baśniową i emocjonalną.” Czajkowski jest niewątpliwie prekursorem muzyki niezmiernie uczuciowej, „romansowej”, co najsilniej wyróżnia go spośród innych romantycznych twórców. Rosyjski geniusz jest też jednak znakomity w utworach dramatycznych, wstrząsających (np. symfonia „Patetyczna”), lekkich i humorystycznych (np. scherza z symfonii), jak i hucznych i radosnych (Uwertura „1812”). Fragmenty z suit baletowych takich jak „Jezioro Łabędzie” bądź „Dziadek do Orzechów” zna raczej każdy. Czajkowski jest także niezwykle ceniony dzięki słynnemu Koncertowi fortepianowemu b-moll, a sam utwór wpisał się na światową top listę arcydzieł na fortepian.

Mistrzowskie nuty tego dzieła zabrzmią w interpretacji amerykańskiego wirtuoza klawiatury. Neal Larrabee w V Międzynarodowym Konkursie Czajkowskiego w Moskwie i IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie (1975) zdobył wyróżnienia. Był także pierwszym pianistą, który otrzymał specjalną nagrodę im. Artura Rubinsteina w Konkursie Fundacji Młodych Muzyków w Los Angeles. W Polsce stał się prawdziwym ulubieńcem melomanów: jego wysoko cenione, pełne charyzmy interpretacje Chopina zwieńczyły nagrania, transmisje w ogólnokrajowych stacjach radiowych i telewizyjnych, a nade wszystko zaproszenia do występów w praktycznie każdej polskiej sali koncertowej. Od 1982 wykłada na Uniwersytecie Connecticut, gdzie jest cenionym pedagogiem a jego absolwenci zdobywają laury światowych konkursów pianistycznych. Pianista koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata, a jego występy zarówno w recitalach, jak i z orkiestrami zaskarbiły sobie aplauz publiczności oraz uznanie krytyki.

Program dopełni Symfonia „Zimowe marzenie”, pierwsza symfoniczna kompozycja wielkiego rosyjskiego romantyka, do której powstania natchnęła jej twórcę wycieczka po zamarzniętym Jeziorze Ładoga.

(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)

Bilety 24