Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Filharmonia

21.10.11 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Marcin Nałęcz-Niesiołowski dyrygent
Krzysztof Jakowicz skrzypce

Repertuar:

Mozart – Uwertura do opery „Łaskawość Tytusa”
Bruch – Koncert skrzypcowy g – moll
Moszkowski – Suita charakterystyczna
Małecki – Walc na orkiestrę

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Bardzo interesujący, w klasycznym układzie wieczór symfoniczny, w którym gościć będziemy po dłuższej nieobecności w naszym mieście, prawdziwego ulubieńca nie tylko bydgoskich melomanów, nestora i mistrza polskiej wiolinistyki, znakomitego pedagoga Krzysztofa Jakowicza. Wirtuoz zaprezentował się w licznych koncertach na naszej estradzie w przeróżnym repertuarze – od klasyki po tradycyjne, romantyczne tanga polskie i ogniste tanga rodem z Argentyny…Tym razem zostaną usatysfakcjonowani miłośnicy Koncertu na skrzypce Brucha, dzieła ponadczasowego, który swym nieodpartym pięknem wciąż zachwyca, i zawsze znajduje się w tzw. „żelaznym repertuarze’ największych wirtuozów skrzypiec.

Max Bruch (1838 – 1920) to niemiecki dyrygent i kompozytor tworzący w okresie neoromantyzmu, oraz na początku XX wieku. Rozgłos zyskał przede wszystkim dzięki “Koncertowi g-moll na skrzypce i orkiestrę”. Utworem tym zainteresował się słynny wirtuoz skrzypiec – Józef Joachim. Zaprzyjaźnił się on z Maxem Bruchem i skorygował partyturę jego “Koncertu g-moll”. Wirtuozowskie wykonania Joachima przyczyniły się do popularyzacji tego dzieła. Partia skrzypiec pełna jest wirtuozowskich pasaży, dwudźwięków, tryli oraz efektownych arpeggiów. Kompozytor w pełni ukazuje możliwości tego instrumentu (m. in. wykorzystuje niemal całą skalę skrzypiec oraz różnorodne artykulacje).

Na podium stanie Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jeden z najzdolniejszych w Polsce dyrygentów swojego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Bogusława Madeya. Od 1997 do kwietnia 2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej. Wraz z orkiestrą Filharmonii Białostockiej brał udział w wielu festiwalach i koncertach galowych oraz dokonał nagrania pięciu płyt. Jest szefem artystycznym i dyrygentem warszawskiej Orkiestry Kameralnej Mała Filharmonia. Od 1999 jest dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Jego dorobek fonograficzny obejmuje 10 płyt, szereg nagrań radiowych i telewizyjnych oraz nagrania muzyki filmowej i rozrywkowej. Jest laureatem konkursów muzycznych, w repertuarze posiada zarówno dzieła wokalno-instrumentalne, muzykę symfoniczną, operową, jak i prawykonania współczesnej muzyki polskiej. W 2007 otrzymał stopień doktora sztuk muzycznych Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2010 stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wieczór otworzy Mozartowska Uwertura do opery „Łaskawość Tytusa”, ostatniej już – bowiem powstała tuż przed śmiercią kompozytora, z końcem lata 1791, na uroczystość koronacyjną Cesarza Leopolda II Habsburga na króla Czech. Po przerwie usłyszymy w naszej sali dwa dzieła po raz pierwszy – Suitę charakterystyczną Moritza Moszkowskiego (1854-1925), urodzonego we Wrocławiu, niemieckiego kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego. To dzieło w stylu poźnoromantycznym, zabrzmiało już jednak w Bydgoszczy, w 1951. Wykonała je wówczas Miejska Orkiestra Symfoniczna, zalążek dzisiejszej OSFP, która powstała w 1936. W 1945, po wojnie – orkiestrę reaktywowano, a w 1953 zostaje przekształcona w Państwową Filharmonię Pomorską (od XII 1957 Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego), a na koniec Walc koncertowy Macieja Małeckiego, kompozytora uniwersalnego, który ma w swoim dorobku zarówno tzw. klasyczne gatunki muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej (sonaty, suity, koncerty, symfonie, opery, balety, itd. itp.), jak również muzykę filmową, teatralną i …piosenki. Walc, który powstawał w latach 2006-2007 M. Małecki zadedykował Marcinowi Nałęcz-Niesiołowskiemu.

Bilety 24