Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

2011-03-18
filharmonia

18.03.11 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Eugene Tzigane dyrygent
Łukasz Długosz flet
Agata Kielar flet

Repertuar:

Beethoven – Uwertura do opery “Fidelio” – Leonora III
Doppler – Koncert d-moll na dwa flety i orkiestrę
Brahms – II Symfonia D-dur op. 73

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Symfoników poprowadzi amerykański dyrygent  Eugene Tzigane, który zwyciężył bezapelacyjnie w VIII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2007). Otrzymał Złotą Batutę oraz nagrodę specjalną Filharmonii bydgoskiej. Dyrygent systematycznie podbija estrady koncertowe świata, ale właśnie po konkursie katowickim zaczęła się “polska” przygoda  Tzigana z muzyką pod jego batutą. Artysta ostatnio składa dość częste wizyty bydgoskiej Filharmonii, a to z tej racji, że od bieżącego sezonu został I gościnnym dyrygentem OSFP. Kreacje tego młodego, nadzwyczaj zdolnego i ambitnego dyrygenta nigdy nie pozostają obojętne melomanom, zadziwiają  bowiem świeżością, polotem, a on sam swą charyzmą i potencjałem oraz pozytywnymi fluidami zdobywa coraz większe uznanie po obu stronach estrady…

Następny, nieprzeciętnie utalentowany młody artysta, który weźmie udział w tym koncercie to 28-letni  Łukasz Długosz, podziwiany przez światową publikę i  uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Świadczą o tym choćby liczne laury artysty zdobyte w najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach.

W Koncercie na dwa flety Franciszka Dopplera, wybitnego  polskiego flecisty i kompozytora urodzonego we Lwowie, partie solowe obok p. Łukasza wykonywać będzie jego żona Agata Kielar. Oto co na temat owego Koncertu mówią artyści: “Obydwie partie koncertu  są bardzo rozbudowane i wymagają  wielkiej precyzji, kondycji oraz sprawności technicznej. Koncert posiada elementy muzyki Mendelssohna i Brahmsa, jest to zaawansowany romantyzm z lekką nutką żartu. (…) Wykonujemy ten koncert bardzo często i cieszymy się, że publiczność przyjmuje go zawsze w ten sam ciepły i serdeczny sposób.”

Bilety 24