Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

2011-03-04
filharmonia

04.03.11 (pt.)

Wykonawcy:

laureat II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010)
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Ingolf Wunder fortepian

Repertuar:

Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Rimski-Korsakow – Szeherezada

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Ingolf Wunder – 26-letni austriacki pianista, zdobywca II nagrody ex equo (z Lukasem Geniušasem) tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, dwóch nagród specjalnych: Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz rektora warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji op. 61.

W wieku czterech lat zaczął pobierać lekcje gry na skrzypcach w szkole muzycznej w Klagenfurcie. Naukę kontynuował przez dziesięć lat. W wieku lat czternastu, za namową nauczyciela muzyki, który dostrzegł u Ingolfa talent do gry na fortepianie, Wunder porzucił skrzypce na rzecz tego drugiego instrumentu. Po niespełna pół roku nauki w Konservatorium Linz, Ingolf zadebiutował jako pianista w Schubertsaal w Wiener Konzerthaus. Debiut okazał się sukcesem, który przekonał Wundera o słuszności podjętej decyzji dotyczącej zmiany instrumentu i na dobre związał się z fortepianem. Absolwent Universität für Musik und Dartellende Kunst w Wiedniu obecnie kształci się pod kierunkiem Adama Harasiewicza, który zasłynął głównie jako wspaniały interpretator dzieł Chopina.

W maju 2006, jako jedna z największych indywidualności XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (2005), zagrał w bydgoskiej Filharmonii Koncert e-moll Chopina. Znakomita pamięć i ciekawość muzyczna czyni go unikalnym wykonawcą, który koncentruje uwagę słuchaczy na swych interpretacjach, nawet jeśli dotyczą utworów nieznanych i trudnych w odbiorze. Jedną z jego najbardziej interesujących cech jest zdolność wyeksponowania niuansów muzycznych z jednoczesnym przeobrażeniem ich w ujednoliconą całość. Ingolf Wunder potrafi doskonale usuwać wszelkie bariery stojące między kompozytorem i słuchaczem.

Bilety 24