Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
2009-11-2727.11.09 (pt.)
Wykonawcy:
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Katarzyna Duda skrzypce
laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie
Repertuar:
Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”
Paganini – II Koncert skrzypcowy h-moll op. 7 „La Campanella”
Schubert – VII Symfonia „Wielka” C-dur
Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.eBilet.pl
Można śmiało stwierdzić, że ostatecznym sprawdzianem biegłości technicznej skrzypka i wymagającego najwyższej klasy wirtuozostwa są nadal oba znane koncerty legendarnego mistrza skrzypiec, żyjącego na przełomie wieków XVIII i XIX – Niccolo Paganiniego (1782–1840). Z estrady popłyną dźwięki błyskotliwego II Koncertu h-moll, któremu nadano przydomek La Campanella lub Clochette od finałowego ronda, tzw. „dzwonkowego”. Koncert pełen oszałamiających efektów technicznych, naszpikowany wprost podwójnymi trylami (wówczas nowość wprowadzona przez Paganiniego) porywa i fascynuje słuchacza do dzisiaj. Dla bydgoskiej publiczności Koncert La Campanella zagra Katarzyna Duda.
Skrzypaczka jest jedną z najciekawszych osobowości artystycznych ostatnich lat w Polsce. Występuje na całym świecie. Krytycy zgodnie określają ją jako artystkę nowego formatu – podkreśla się wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną. Katarzyna Duda studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii. Dyplom Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała eksternistycznie, pracując pod opieką Jana Staniendy. Stypendystka m. in. Interlochen Academy of Arts w USA, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie była nominowana do prestiżowej nagrody “Paszport Polityki”. K. Duda gra na włoskim instrumencie z początku XIX wieku.
Ponadto Orkiestra, pod batutą swego szefa, maestro Tadeusza Wojciechowskiego, wykona Rossiniego Uwerturę do opery Sroka złodziejka; ta opera stanowi przełomowe dzieło w historii swego gatunku, bowiem w niej Rossini po raz pierwszy połączył elementy opery komicznej i poważnej. Jest to również jedno z najtrudniejszych jego dzieł. Na zakończenie wieczoru – Schubertowska Wielka Symfonia, której prawykonanie miało miejsce w 1839, już po śmierci jej autora, w lipskim Gewandhausie pod batutą samego Mendelssohna. Zaliczana jest do najwybitniejszych osiągnięć romantycznej symfoniki. Zapowiada się nader interesujący wieczór słynnej, powstałej w XIX wieku, muzyki.