Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

2008-10-17
filharmonia

17.10.08 (pt.)

Wykonawcy:

Tadeusz Strugała dyrygent
Vesselin Stanev fortepian

Repertuar:

Weber – Uwertura do opery „Wolny strzelec”
Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Schubert – IV Symfonia c-moll „Tragiczna”

Stanev

„W świecie wybitnych wykonawców bułgarski pianista Vesselin Stanev jest rzadkim mistrzem klawiatury”
Robert M. Walker
Musical Opinion (najstarszy brytyjski magazyn muzyczny)

„Publiczność uwielbia pianistę za jego indywidualność, umiejętność doświadczania intensywnych emocji i filozoficzny sposób myślenia”
Alexandra Koroleva
Prawda, Moskwa, 28.02.07

44-letni Vesselin Stanev urodził się w Warnie (Bułgaria). Po studiach w Akademii Muzycznej w Sofii kształcił się u sławnego pianisty i pedagoga – Dymitra Baszkirova w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, gdzie w 1988 uzyskał dyplom solisty, następnie wyjechał do Paryża podnosząc swe umiejętności pod opieką legendarnego, wybitnego pianisty Alexisa Weissenberga, zaś w Londynie cenne wskazówki pobierał u swego mistrza i mentora, Petera Feuchtwangera. Drogę do kariery otworzyły artyście rewelacyjne występy z Bamberger Symphoniker na międzynarodowym festiwalu Orpheum Solists in Concert w szwajcarskim Bad Raguz (1991) oraz recital na festiwalu letnim Klangbogen w Wiedniu. W krótkim czasie Vesselin Stanev zdobył znakomitą opinię zarówno w świecie muzycznym, jak i uznanie melomanów. Świadczą o tym przyznane mu wyróżnienia w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz im. Marguerite Long-Jacquesa Thibaud w Paryżu.

Wirtuoz występował pod batutą wielu sławnych dyrygentów w największych salach koncertowych Europy, w tym krajów nordyckich, Europy Wschodniej i Południowej, Rosji oraz w Japonii. Jego mistrzostwo zostało udokumentowane przez bułgarskie radio i bułgarską telewizję. Dla wytwórni bułgarskiej Label Gega New Vesselin Stanev nagrał sześć płyt kompaktowych z dziełami Schumanna oraz Brahmsa, Liszta, Chopina i Rachmaninowa. Najnowsza, nagrana dla Sony Classical, płyta CD zawiera wczesne dzieła Skriabina.

współorganizator koncertu
Polskie Bractwo
Kawalerów Gutenberga

bractwo_logo

sponsor koncertu
Ferag Polska Sp. z o.o.

ferag

patroni medialni

express_bydgoski
radiopik
tvpbydgoszcz

Cceny biletów: od 15zł do 28zł

Bilety 24