Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

2006-05-26
filharmonia

26.05.06 (pt.)

Wykonawcy:

Bogdan Olędzki dyrygent
Ingolf Wunder fortepian
jedna z największych indywidualności XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, Warszawa 2005

Repertuar:

Mendelssohn – IV Symfonia „Włoska”
Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wunder

W ten majowy wieczór Filharmonia zaprasza na ciekawy koncert symfoniczny, w czasie którego usłyszymy Symfonię „Włoską” Mendelssohna oraz Koncert fortepianowy e-moll Chopina w interpretacji Ingolfa Wundera.

Urodził się w 1985 w Klagenfurcie. Jest absolwentem Konserwatoriów Muzycznych w Klagenfurcie i Linzu, obecnie studiuje w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Młody, bardzo obiecujący pianista austriacki ma już liczne grono fanów. Jest laureatem pierwszych nagród wielu konkursów muzycznych, m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii i Francji.

W październiku 2005 Ingolf Wunder został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność XV Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, która była bardzo zawiedziona tym, że zakończył on swój udział w konkursie już w II etapie.

Po przerwie wykonana zostanie Symfonia Włoska Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego Mendelssohn był bardzo krytyczny wobec swojego talentu, także jako dziecko. Zawsze wolał wysłuchać konstruktywnych uwag niż niepotrzebnych pochlebstw, mimo to jego słuchacze nie mogli powstrzymać się od zachwytu. Już jako dojrzały kompozytor nie pysznił się swoją twórczością, a każdy utwór długo dopracowywał. Przykładem może być Symfonia Włoska, z którą długo zwlekał z wydaniem drukiem, wciąż cyzelował, poprawiał; w końcu została wydana już po przedwczesnej śmierci artysty (miał zaledwie 38 lat). Symfonia – czwarta z kolei, w tonacji A-dur jest dziełem 24-letniego Mendelssohna, ujmuje swym pogodnym i miłym nastrojem, a po przeszło 100 latach zapomnienia coraz częściej ją można usłyszeć i w salach koncertowych, i na płytach.

Orkiestra Symfoniczna FP wystąpi pod batutą cenionego dyrygenta Bogdana Olędzkiego, który nagrywa dla radia i telewizji oraz współpracuje z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, a także z wieloma za granicą.

Ceny biletów: od 15zł do 28zł

Bilety 24