Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna FP

2006-11-17
filharmonia

17.11.06 (pt.)

Wykonawcy:

Giorgio Pradella, dyrygent
Rafał Kwiatkowski, wiolonczela
Urszula Guźlecka, słowo o muzyce

Repertuar:

Martucci – Nokturn
Elgar – Koncert wiolonczelowy
Bernstein – Suita symfoniczna „On the waterfront”
Bernstein – Divertimento na orkiestrę

Kwiatkowski

Na podium dyrygenckim stanie specjalny gość Giorgio Pradella, włoski dyrygent, obecnie obywatel USA. Artysta pochodzi z rodziny muzyków – sławnego dyrygenta i soprana Massimo Pradelli i Anny Dore. Współpracował z najsłynniejszymi europejskimi orkiestrami, występował w najważniejszych operach we Włoszech i za granicą, włączając Caracas, San Paulo i Seul. Poświęcił się także promowaniu amerykańskiej muzyki we wschodniej Europie oraz propagowaniu muzyki klasycznej wśród młodych słuchaczy amerykańskich.

Solistą koncertu będzie 28-letni wirtuoz wiolonczeli Rafał Kwiatkowski, Artysta, który może poszczycić się wieloma osiągnięciami, m. in. był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, kilkakrotnie otrzymał Stypendia Artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1999 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał „Paszport” – nagrodę kulturalną tygodnika Polityka. Już od najmłodszych lat zwyciężał w licznych młodzieżowych konkursach w Polsce i USA, ale na światowych estradach zaistniał dzięki laurom prestiżowych konkursów, m. in. w 1996 otrzymał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Vina del Mar w Chile, w 1998 trzy kolejne I nagrody – na Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Ljubljanie, w Europejskim Konkursie Young Concert Artists w Lipsku, w 1999 zwyciężył w Światowym Finale Konkursu Young Concert Artists w Nowym Jorku, a w 2002 został laureatem II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Paulo Cello w Helsinkach.

W interpretacji tego znakomitego wiolonczelisty usłyszymy Koncert wiolonczelowy e-moll (ostatnio wykonywany w FP w 1994!), dzieło zaliczane do tych, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju gatunku, zdobyły trwałą pozycję w historii muzyki oraz są często wykonywane do dnia dzisiejszego.

Ponadto w programie także efektowne utwory Leonarda Bernsteina – autora muzyki do słynnego musicalu West Side Story i opery A quiet place.  Elgara

Bilety 24