Wydarzenie

Osiem pór roku

2007-11-20
filharmonia

20.11.07 (wt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio
 dyrygent
Piotr Pławner skrzypce
Laureat 10. Międzynarodowego Konkursu im. Wieniawskiego (Poznań 1991), 44. Międzynarodowego Konkursu ARD (Monachium 1995)

Repertuar:

Vivaldi – Cztery pory roku
Piazzolla – Cztery pory roku

Plawner

Koncert kameralistów pod znamiennym tytułem “Osiem pór roku” wypełnią dwa cykle koncertów skrzypcowych. Pierwszy z nich to oczywiście hit nad hity – Cztery pory roku z op. 8 Vivaldiego, drugi – Cztery pory roku Argentyńczyka, Astora Piazzolli.
Solista wieczoru Piotr Pławner (rocznik 1974), który koncerty wykona, jest dobrze znany bydgoskim melomanom. W 1991 wygrał, wraz z Bartłomiejem Niziołem, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Kilka lat później został laureatem prestiżowego Konkursu ARD w Monachium. Koncertuje i nagrywa jako solista w całej Europie – głównie z orkiestrami polskimi i niemieckimi. Grywa najczęściej klasyczny repertuar skrzypcowy – od baroku do współczesności.

I. Włoskie Pory roku. Italia epoki baroku była królestwem skrzypiec i koncertu instrumentalnego. Być może dlatego, że włoski styl cechuje ekstrawertyczność, swoboda w wyrażaniu emocji, a skrzypce potrafią oddać uczucia jak mało który instrument. Wenecjanin Antonio Vivaldi był znakomitym skrzypkiem – znał tajniki skrzypiec. “Cztery pory roku” to część większego cyklu koncertów skrzypcowych z op. 8, zatytułowane “Il Cimento dell’Armonia e dell’Invenzione”, co oznacza “Zawody porządku z fantazją”. I tak porządek obrazów pór roku zawartych w dołączonych do nut sonetach idzie w zawody z bogatą fantazją kompozytora.

II. Argentyńskie Pory roku. Astor Piazzolla – piewca tanga, kompozytor obecny zarówno w salach filharmonicznych, jak i w klubach jazzowych – napisał swoje “Cztery pory roku” (“Quatro Estaciones Portenas”) pod koniec lat 60. w hołdzie koncertom Vivaldiego. Tak jak różni się klimat Wenecji od klimatu Buenos Aires, tak różnią się oba utwory. U Piazzolli cały cykl przenika gorący, zmysłowy klimat portowego miasta przeplatany cytatami z Vivaldiego. Capellę Bydgostiensis w tym nader interesującym koncercie poprowadzi nowy szef dyrygent zespołu, poczynając od bieżącego sezonu – José Maria Florêncio.

Dużą przyjemnością będzie dla mnie ponowny występ z Capellą Bydgostiensis. Tym razem zaprezentuję melomanom Cztery pory roku Antoniego Vivaldiego oraz nieco mniej znane, aczkolwiek niezmiernie efektowne Pory roku Astora Piazzolli. Muzyka argentyńskiego kompozytora towarzyszy mi od lat i stanowi ważną część mojej działalności koncertowej. Pory roku Piazzolli najczęściej wykonywałem w wersji na trio fortepianowe, współpracowałem też z uczniem samego Piazzolli, który przekazał mi wiele tajemnic Jego muzyki. Tym razem Pory roku wykonam z orkiestrą kameralną. Dodatkowego przeżycia dużej miary dodaje fakt, iż muzykę tego genialnego kompozytora wykonam wraz z pochodzącym z Ameryki Południowej José Florêncio.
Serdecznie zapraszam Państwa na koncert 20 listopada do Filharmonii Pomorskiej!
                                                                                                                                                 Piotr Pławner

Szwajcaria, 3 listopada 2007

ceny biletów:
10zł, 20zł 

Bilety 24