Wydarzenie

Philharmonia Quartet Berlin

2011-03-23
filharmonia

23.03.11 (śr.)

Wykonawcy:

Daniel Stabrawa skrzypce
Christian Stadelmann skrzypce
Neithard Resa altówka
Dietmar Schwalke wiolonczela
oraz Krzysztof Meisinger gitara

Repertuar:

Boccherini – Kwintet gitarowy nr 4 D-dur “Fandango”
Boccherini – Kwintet gitarowy nr 9 C-dur “La ritirata di Madrid”
Beethoven – Kwartet smyczkowy F-dur “Razumowskiego”
op. 59 nr 1

 

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

“Ponad dwie dekady temu, po debiucie w Wigmore Hall w Londynie brytyjska prasa okrzyknęła ich “czworgiem z najlepszych”. Wszyscy członkowie założonego przez polskiego skrzypka Daniela Stabrawę (nb. w latach 1994-1998 szefował Capelli Bydgostiensis) Philharmonia Quartet Berlin grają w słynnej w świecie Orkiestrze Filharmoników Berlińskich, w której Polak jest koncertmistrzem; tam się poznali i postanowili stworzyć kwartet smyczkowy. Dziś mają na koncie wiele międzynarodowych koncertów i zróżnicowaną dyskografię. Lord Yehundi Menuhin powiedział niegdyś: Chciałbym, by zawsze, gdy słyszę muzykę, była ona zagrana tak pięknie, jak wy to robicie.

Grali przed Papieżem Janem Pawłem II, grali też przed Benedyktem XVI. Co roku hiszpańska rodzina królewska zaprasza Zespół do Palacio Real, gdzie grają  na prywatnych instrumentach Stradivariego, które pochodzą z kolekcji króla.  – Tylko my możemy na nich grać – mówił Daniel Stabrawa – są bardzo cenne. Gdy gramy, jesteśmy otoczeni przez policję, a gdy skończymy, od razu nam je odbierają.

Następny wybitny gość tego wyjątkowego wieczoru muzyki kameralnej to Krzysztof Meisinger o którym, m.in.  w fachowym, opiniotwórczym czasopiśmie “Classical Guitar Magazine” (wyd. Wlk. Brytania) napisano: “Meisinger jest muzykiem który już osiągnął zadziwiający poziom dojrzałości. (…) ukazuje olśniewającą technikę i potężną charyzmę sceniczną. (…) żaden ze słuchaczy nie miał jakichkolwiek wątpliwości, że byliśmy w obecności młodego artysty, który potrzebuje tylko niewiele szczęścia, aby zobaczyć go na drodze do światowej sławy.”

Obecnie 26-letni artysta w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i międzynarodowej publiczności, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. 

Bilety 24