Wydarzenie

Philip Pickett and the Musicians Of The Globe (Wielka Brytania)

2012-10-03
filharmonia

03.10.12 (śr.)

Wykonawcy:

Philip Pickett kierownictwo artystyczne, flet prosty
Joanne Lunn sopran
Penelope Kaempf skrzypce
Lynda Sayce lutnia
Elizabeth Pallett lutnia, bandura, cytra
Henrik Persson viola basowa

Repertuar:

ballady, pieśni i tańce dworu króla angielskiego z repertuaru trupy teatralnej Szekspira

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

MOG2

Patronat honorowy – Ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett

ambasada_brytanii

W środowy wieczór artyści z Wielkiej Brytanii zaprezentują ballady, pieśni i tańce dworu króla angielskiego z repertuaru trupy teatralnej Szekspira.

W 1993 śp. Sam Wanamaker zaproponował Philipowi Pickettowi stworzenie zespołu, który przywróciłby nazwę i etos szekspirowskiego teatru Globe i ponownie zaprezentował je światu poprzez koncerty, nagrania i transmisje. Chcąc uzyskać najwyższy możliwy poziom muzyczny, Pickett natychmiast sięgnął po najlepszych instrumentalistów angielskich wykonujących muzykę dawną, zbierając ich w zespole Musicians of the Globe. Z towarzyszeniem znakomitych solistów odkrywają oni wielobarwność i różnorodność muzyki elżbietańskiej oraz jakobińskiej, w dużej części inspirowanej Szekspirem. Trzon brzmienia tworzy sześć instrumentów: skrzypce, flet podłużny, cytra, lutnia, bandura i viola da gamba. W miarę potrzeb jest on poszerzany, tak by możliwe było wykonywanie dużych programów muzyki XVII-wiecznej. Po debiucie w Sali Purcell Room w 1994 roku zespół The Musicians of the Globe został zaproszony do wykonania trzech występów na żywo na antenie radia BBC 3, koncertu w przedpołudniowej serii Purcell Room 1995 oraz występów na festiwalach muzyki dawnej w Sewilli, Aldeburgh oraz South Bank Centre. W czerwcu 1997 zespół rozpoczął serię letnich koncertów w teatrze Globe, a muzycy z sekcji instrumentów dętych oraz perkusyjnych zagrali w produkcji „Henryka V” przygotowanej przez Richarda Oliviera. Wśród najważniejszych wydarzeń sezonu 1998-99 były cztery pełne przedstawienia opery autorstwa Blowa „Wenus i Adonis” w teatrze Globe, wersja „Burzy” z czasów restauracji na festiwalu w londyńskim City, a także koncerty w Belgii, we Włoszech, na Sycylii, podczas BBC Proms, w londyńskich Purcell Room i Sali im. królowej Elżbiety, rzymskiej Accademia Filarmonica oraz barcelońskiej Palau de la Musica. W ostatnim czasie zespół odwiedził Ameryką Południową oraz Węgry, odbył dwa tourne po Japonii, powrócił do Rzymu, Barcelony, Sewilli, Brugii, londyńskiego South Bank Centre oraz na festiwal w City, wystąpił po raz pierwszy w Concertgebouw Amsterdam oraz Cité de la Musique w Paryżu, a także podczas festiwali teatralnych w Antwerpii, Turynie, Rawennie, Siennie, Utrechcie, Yorku, Sandwich, Chester, Cheltenham, Neuss, Dubrowniku, Meksyku, San Luis Potosi, Sewilli, Estrella, Logrono, Wiktorii, a także festiwali Carinthian Summer, Praska wiosna, Buxton, Cambridge Summer Music i Almagro. W czerwcu 2008 zespół został zaproszony przez Singapore Arts Festival do udziału w produkcji scenicznej „Awaking” wraz z muzykami orkiestry Singapore Chinese Orchestra oraz Opery Northern Kunqu. Natomiast w czerwcu 2009 zespół otrzymał zaproszenie od Marianne Faithfull do występu w jej programie podczas Cité de la Musique w Paryżu.

Najważniejszymi wydarzeniami z ostatnich dwóch sezonów są występy w Bridgewater Hall w Manchesterze, Cadogan Hall w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, De Singel w Antwerpii, Cultuurcentrum w Brugii, Philips Hall w Eindhoven oraz na festiwalach Cheltenham Music Festival i Zagreb Summer Music Festival.

The Musicians of the Globe nagrali 7 płyt dla wytwórni Philips Classics z szerokim repertuarem: począwszy od muzyki szekspirowskiej, przez „Królową wróżek” Purcella czy „Odę szekspirowską” Linleya, do muzyki Henry’ego Rowleya Bishopa napisanej z myślą o XIX-wiecznych powrotach do Szekspira w Covent Garden. Pierwsze wydawnictwo zespołu na rynku amerykańskim z 1997 zostało nominowane do prestiżowej nagrody Grammy za najlepsze wykonanie w kategorii muzyki kameralnej. Wiosną 2010 Philip Pickett wraz ze swoimi muzykami zostali rezydentami sali Bridgewater w Manchesterze.

Bilety 24