Wydarzenie

Poległym w obronie Ukrainy (koncert we Frankfurcie)

12.03.23 (niedz.) godz. 15.00

Miejsce: Carl Philipp Emanuel Bach Konzerthalle, Frankfurt nad Odrą

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Singakademie Frankfurt (Oder)
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Rudolf Tiersch dyrygent
Martina Rüping sopran
Annika Schlicht alt
Benjamin Bruns tenor
Thomas Herberich bas
Magdalena Filipska, Justyna Narewska przygotowanie Chóru Kameralnego AMFN w Bydgoszczy

 

Repertuar:

Antonin Dvořák – Stabat Mater

Średniowieczna sekwencja Stabat Mater Dolorosa (pol. Stała Matka Bolejąca) nawiązuje do motywu męki Jezusa i przedstawia trwanie Matki Bożej pod krzyżem. Jej głęboka wymowa sprawiła, że była i jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Muzykę do niej stworzyli m.in. Palestrina, Vivaldi, Pergolesi, Haydn, Schubert, Rossini, Verdi, Poulenc, Szymanowski i Penderecki.
Antonin Dvořák przystąpił do komponowania Stabat Mater zaraz po tym, jak dowiedział się o śmierci córki, w 1875 roku. Przerwaną pracę podjął jesienią 1877 roku, gdy okrutny los ponownie doświadczył go odejściem dwojga kolejnych dzieci. Stworzył najbardziej rozbudowane opracowanie Maryjnego hymnu w całej muzycznej literaturze – pełne skupienia, czułości, o kontemplacyjnym charakterze.

Drugi koncert w ramach wspólnej trasy zaprzyjaźnionych zespołów, współpracujących ze sobą od wielu lat: Orkiestry Symfonicznej FP i Chóru Singakademie Frankfurt (Oder), do których w tym roku dołączy również Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Bilety 24