Wydarzenie

Poranki muzyczne dla seniorów pt. „Na(biało)ruską nutę”

edukacja

07.10.13 (pon.)

dwoje ludzie siedzi na gitarze

Wykonawcy:

Anna Merder prelekcja
Olga Grigorenko (Mińsk) cymbały
Vadim Simonovich (Mińsk) cymbały

Ten Poranek inauguruje już 3. sezon sympatycznych spotkań muzycznych adresowanych do seniorów. Porankowe koncerty, starannie opracowane, z udziałem profesjonalistów, cieszą się niezmiennie ogromnym powodzeniem słuchaczy. Do projektu pt. NA BIAŁOruską NUTĘ zaprosiliśmy specjalnych gości z Białorusi, na co dzień muzyków Filharmonii w Mińsku.

W Europie cymbały stały się popularne w średniowieczu i renesansie głównie w muzyce ludowej. Współcześnie możemy wyodrębnić kilka charakterystycznych typów cymbałów: cymbały węgierskie, cymbały białoruskie, cymbały huculskie, santur, cymbały chińskie, cymbały amerykańskie oraz cymbały polskie. Na Białorusi są bardzo popularnym instrumentem – wiele osób uczy się gry na cymbałach od młodzieńczych lat, potem często trafiając na studia. „Białoruskie cymbały, dziś fabrycznie produkowane, są instrumentem typowym dla omawianej narodowości, a co ciekawe, historycznie cymbały na Białorusi stanowią domenę kobiet:

(…) duda to instrument mężczyzn,
budzi uczucia i wzywa do działań,
cymbały to instrument kobiet, uspokaja.

— T. Kaszkurewicz

Na te tereny cymbały trafiły za pośrednictwem wędrownych muzykantów innych narodowości. W białoruskich wsiach rozpowszechniły się dopiero w XIX wieku i powoli, razem z rosyjskimi harmoniami, wyparły dudy.

Bilety 24