Wydarzenie

Porgy and bess

filharmonia

15.01.14 (śr.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio dyrygent
Paweł Gusnar saksofon

Repertuar:

Gershwin – najsłynniejsze fragmenty z opery Porgy and Bess m.in. Summertime, My Men is gone now, Bess, You Is My Woman Now
Piazzolla – “Tango Ballet”
Magdalena Cynk – „Sinfonietta na smyczki” (prawykonanie utworu toruńskiej kompozytorki, napisanego na zamówienie Filharmonii Pomorskiej)
Holst – St. Paul’s Suite

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Saksofon nieczęsto występuje w roli instrumentu solowego, mamy zatem okazję do podziwiania jego możliwości w bardzo popularnym repertuarze, mianowicie fragmentów ze słynnej opery Gershwina Porgy and Bess, a które zagra jeden z najbardziej wziętych polskich saksofonistów – Paweł Gusnar. Absolwent uczelni muzycznych w Katowicach i Warszawie, uczestnik międzynarodowych festiwali, swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach pod kierunkiem takich mistrzów, jak Christian Wirth (Francja), Ed Bogaard (Belgia), Lawrens Gwóźdź (USA), Johanes Ernst (Niemcy). Jako jeden z nielicznych saksofonistów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, wykonując utwory np. Głazunowa, Debussy’ego, Milhauda, Cascena, Łukaszewskiego, Gershwina, Piazzolli, Iberta czy Herdzina. Na swym koncie ma wiele wydanych płyt, w tym solowe, jak np. „New Polish Music for saxophone and organ” (nominacja do nagrody Fryderyk 2007). Jako muzyk sesyjny zapraszany jest także do nagrań muzyki filmowej i spektakli teatralnych, ponadto brał udział w nagraniach wielu programów radiowych i telewizyjnych. Udziela się też jako pedagog na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.

Magdalena Cynk jest rodowitą torunianką. Ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie kompozycji Franciszka Woźniaka, następnie przez pięć lat studiowała naukę gry na carillonie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen w Belgii. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są w wielu miastach regionu, Polski i Europy a także w Brazylii i USA. Zajmuje się także tworzeniem muzyki dla potrzeb sceny teatralnej. Obecnie współpracuje z Teatrem Lalek „Zaczarowany Świat” w Toruniu.

Bilety 24