Wydarzenie

Promocja młodych talentów

filharmonia

28.02.14 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy
Marzena Diakun dyrygent
Przemysław Buczek klarnet
Jolanta Wagner sopran
Malwina Paszek głos biały
Agnieszka Sowa przygotowanie Chóru

Repertuar:

Barbara Kaszuba – Głosy gór na orkiestrę smyczkową i głos biały
Mozart – Koncert klarnetowy A-dur KV 622
Derfel – Mała Msza Radosna d-moll

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Wiele interesujących wrażeń może dostarczyć słuchaczom zestawienie w programie koncertu dwóch dzieł współczesnych twórców muzyki. Barbara Kaszuba, wyróżniona absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Staatliche Hochschule fűr Musik und Theater w Dreźnie (kompozycja) oraz Akademii w Bydgoszczy (skrzypce); od 2007 jest asystentką w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2013 uzyskała stopnień doktora w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Kompozycja B. Kaszuby Głosy gór na orkiestrę smyczkową i głos biały powstała w 2010 z okazji 100-lecia TOPR-u. Pieśni góralskie w utworze wykona (tzw. białym głosem) Malwina Paszek z Poznania, multinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, karimba, cytra, fortepian), śpiewaczka, zajmująca się muzyką tradycyjną od wielu lat. Muzyk i manager zespołu Vidlunnia.

Jerzy Derfel, pianista i kompozytor popularnych piosenek oraz muzyki dla potrzeb teatru, telewizji i filmu (np. Absolutnie z serialu TV Droga czy kultowy film fabularny Miś) Małą Mszę Radosną „napisał z własnej, nieprzymuszonej woli, czyli z czystej potrzeby serca, dedykując ją duszpasterzowi środowisk twórczych ks. W. Niewęgłowskiemu”. Ten przejmujący, pełen emocjonalnych i ładnych melodii utwór wykonają z towarzyszeniem Orkiestry: sopranistka Jolanta Wagner – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Rymarczyk, współpracująca m. in. ze scenami operowymi Szczecina i Bydgoszczy, bydgoski Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który tradycje chóralistyki na tej uczelni nieprzerwanie kontynuuje od 1996, a od 2007 lat jego dyrygentem jest Agnieszka Sowa, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskie przy AM w Bydgoszczy i CAK-u w Warszawie, m. in. pod jej kierunkiem rozśpiewana brać UTP zdobywa laury w renomowanych konkursach polskich i zagranicznych, wystąpiła też w Filharmonii w utworach – Exodus Kilara i Carmina burana Orffa, co zalicza do swoich spektakularnych sukcesów. Obydwie kompozycje rozdzieli urokliwy Koncert klarnetowy A-dur mistrza Amadeusza, w którym partie solowe będzie realizował młody, bardzo zdolny klarnecista – Przemysław Buczek. Ukończył także uczelnię w Bydgoszczy pod kierunkiem Andrzeja Dudzińskiego, już w trakcie studiów brał udział w wielu festiwalach i konkursach. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecnie pracuje w OS Filharmonii Pomorskiej jako muzyk solista.

Orkiestrę poprowadzi – Marzena Diakun, która ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno–operową Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz studia podyplomowe na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Na swym artystycznym koncie posiada laury prestiżowych konkursów, jak: II nagrodę – „Srebrną Batutę” IX Międzynarodowego Konkursu im. G. Fitelberga w Katowicach (2012) oraz II nagrody 59. Konkursu Dyrygenckiego w ramach Festiwalu “Praskiej Wiosny” (2007). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2006) oraz półfinalistką Quadaques Competition w Barcelonie i Donatella Flick Competition w Londynie (2008). W 2010 artystka uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2011 jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Bilety 24