Wydarzenie

Przed nocą świętą

2005-12-23
filharmonia

23.12.05 (pt.)

Wykonawcy:

Chór Opery Nova w Bydgoszczy
Henryk Wierzchoń
, dyrygent
Ewa Polska, organy
Jerzy Zelnik, recytacja poezji

Repertuar:

Najpiękniejsze polskie kolędy, m.in.: Bóg się rodzi, O gwiazdo betlejemska, Wśród nocnej ciszy, Gdy się Chrystus rodzi, Z narodzenia Pana

Ewa

Kolędy, pieśni związane tematem z Bożym Narodzeniem, jak każe tradycja śpiewane są od 24 grudnia do 2 lutego. W Polsce najstarsze ślady kolędy pochodzą sprzed XV wieku, i te z kraju nad Wisłą uznawane są za najpiękniejsze. Forma kolęd jest dość różnorodna: niektóre mają bardzo uroczysty charakter hymnu czy chorału, inne są energicznymi marszami lub zamaszystymi polonezami (np. W żłobie leży), jeszcze inne posiadają rytm mazurka lub krakowiaka, bądź są dumkami. Wiele melodii kolędowych wykorzystywali polscy kompozytorzy, na przykład Chopin w Scherzu d-moll wprowadził melodie Lulajże Jezuniu. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zapraszamy do wspólnego kolędowania ze śpiewakami Chóru Opery Nova.

Następny dzień przyniesie wiele radości: wigilijny stół, ustrojone pięknie choinki, upominki świąteczne oraz z okazji imienin Adama, ale prezent w postaci biletu na Koncert kolęd nocą może być nadzwyczaj miłą i niezwykłą niespodzianką. Gorąco zapraszamy na ten sympatyczny i pełen wzruszeń koncert.

Bilety 24