Wydarzenie

Recital fortepianowy w 100. rocznicę śmierci Griega i 50. rocznicę śmierci Sibeliusa

2007-11-25
filharmonia

25.11.07 (niedz.)

Wykonawcy:

Juho Pohjonen (Finlandia)
laureat Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: Maj Lind w Helsinkach (Finlandia 2002), AXA w Dublinie (Irlandia 2003) i Nordyckiego w Nyborgu (Dania 2004)
Barbara Gogol-Drożniakiewicz prowadzenie

Repertuar:

Mendelssohn-Bartholdy – 6 Preludiów i fug z op. 35
I. e-moll; II. D-dur; III. h-moll; IV. As-dur; V. f-moll; VI. B-dur
Sibelius – “Drzewa” Pięć utworów op. 75
I. Gdy jarzębina kwitnie
II. Samotna jodła
III. Osika
IV. Brzoza
V. Świerk
– Pięć szkiców op. 114
Grieg
– Ballada g-moll w formie wariacji
na temat ludowej pieśni norweskiej op. 24

Koncert organizowany we współpracy
z V Festiwalem Pianistycznym Elżbiety Pendereckiej

Pohjonen

“Wszystkim, którzy mieliby wątpliwości, że Juho Pohjonen to nowy, wielki talent, należy przypomnieć jego amerykański debiut, na którym porywająco wykonał piekielnie trudne dzieła swojego fińskiego rodaka, Esy-Pekki Salonena” – pisał New York Times.

Juho Pohjonen uchodzi dziś za jednego z najbardziej intrygujących i utalentowanych pianistów Północy. Studia rozpoczął w 1989 na specjalnym wydziale dla młodzieży przy Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach. Obecnie kończy studia magisterskie. Zdobył wiele nagród zarówno fińskich, jak międzynarodowych konkursów, m.in. I miejsce w Nordic Piano Competition (2004) w Nyborgu w Danii, I nagrodę Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Artystów w Sztokholmie w 2000, Nagrodę Prokofiewa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym AXA w Dublinie w 2003 oraz nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maj Lind w Helsinkach w 2002. Występował z recitalami w wielu krajach europejskich i w USA. Jako solista koncertował ze znakomitymi zespołami, m.in. w 2006 odbył tournée po Japonii wraz z Orkiestrą Symfoniczną z Lahti pod batutą Osmo Vänskä. Jest też wytrawnym kameralistą. Krytycy cenią fińskiego pianistę za interpretacje dzieł od Bacha aż po Esę-Pekkę Salonena. Anthony Tommasini, naczelny krytyk muzyki klasycznej z New York Timesa, uznał debiut Pohjonena w Weill Recital Hall w 2004 za jedno z najbardziej niezapomnianych wydarzeń muzycznych sezonu.

cena biletów:
15zł, 25zł

Sponsorem koncertu jest Nordea Bank Polska SA
nordea

Bilety 24