Wydarzenie

Recital skrzypcowy Midori

2010-03-17
filharmonia

17.03.10 (śr.)

Wykonawcy:

Özgür Aydin fortepian
zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium (1997)
Piotr Orawski prowadzenie

Repertuar:

Hindemith – Sonata na skrzypce i fortepian C-dur
Schumann
– II Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 121
J.S. Bach
– Sonata na skrzypce i fortepian nr 2 A-dur
BWV 1015
Saint-Saëns – Sonata na skrzypce nr 1 d-moll op. 75

Bilety:

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

KONCERT Z CYKLU „WIELCY ARTYŚCI W FILHARMONII”

midori4

Midori wystąpi tylko w Bydgoszczy i Wrocławiu!

Japońska skrzypaczka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem swojej matki Setsu Goto, od 1982 studiowała w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Od najmłodszych lat koncertowała na największych estradach, współpracując z najwybitniejszymi sławami światowej dyrygentury. W 1982 po raz pierwszy 9-letnią wówczas skrzypaczkę usłyszał Zubin Mehta i będąc pod ogromnym wrażeniem jej gry – zaprosił do gościnnego solowego występu podczas tradycyjnego sylwestrowego koncertu Filharmonii Nowojorskiej. Owacyjne przyjęcie publiczności stało się bodźcem do rozwoju wielkiej kariery muzycznej młodej artystki. W swojej karierze grała z najbardziej renomowanymi orkiestrami Stanów Zjednoczonych i Europy, pod batutą takich mistrzów, jak Claudio Abbado, Zubin Mehta, Christoph Eschenbach, Mariss Jansons, Leonard Bernstein, Sir C. Davis, Charles Dutoit, i wielu innych. Wyjątkowe interpretacje i płomienna gra Midori przyciągają rzesze wielbicieli muzyki skrzypcowej na całym świecie. Oprócz pracy artystycznej Midori znaczną część swojego czasu poświęca inicjatywom koncentrującym się na kwestii dostępu do muzyki w społecznościach lokalnych. Zakłada fundacje oferujące wszechstronną edukację muzyczną (w tym naukę gry na instrumencie oraz ogólną edukację muzyczną), warsztaty oraz koncerty dla dzieci, w których uczestniczy sama Midori, jak również inni zaproszeni do współpracy profesjonalni muzycy. Midori mieszka obecnie w Los Angeles. W roku 2000 uzyskała stopień licencjata w dziedzinie psychologii i gender studies w Gallatin School przy Uniwersytecie Nowojorskim, kończąc studia z wyróżnieniem, a w 2005 uzyskała tytuł magistra psychologii. Poza studiami i występami artystycznymi, Midori lubi czytać, pisać i chodzić do teatru. Artystka gra na skrzypcach Guarnerius del Gesu „ex-Hubermann” z 1734, dożywotnio wypożyczonych przez Fundację Hayashibara.  W wykonaniu „jednej z najjaśniejszych gwiazd światowej wiolinistyki” usłyszymy sonaty  (forma muzyczna typowa dla muzyki klasyczno-romantycznej) wybitnych kompozytorów wieków XVIII–XX. Skrzypaczce z Kraju Kwitnącej Wiśni towarzyszyć będzie turecki pianista Özgür Aydin, laureat m.in. renomowanego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium, zaliczany do najbardziej obiecujących młodych pianistów współczesnych. To kolejny koncert w bydgoskiej Filharmonii, który zapowiada wydarzenie artystycznej najwyższej rangi.

rmf_classicnowe

ZZA KULIS

Łukasz Michalski, pierwszy puzonista Orkiestry Symfonicznej wspomina:

„To było takie nierealne…

Mała, wyglądająca na nie więcej niż osiem lat, dziewczynka w różowej sukience z cudowną łatwością pokonywała karkołomne pasaże koncertu Paganiniego. Lśniąca złotem i purpurą sala Teatro Arriaga pełna była znakomitej publiczności. Wszak do Bilbao przyleciała słynna London Symphony na czele z Leonardem Slatkinem! Jakby tego było mało to solistką wieczoru jest cudowne dziecko ze skrzypcami, odkrycie lat osiemdziesiątych – Midori.

Nasza orkiestra gościła wówczas na festiwalu Wiosna Operowa w Bilbao 1987. To niezwykle szczęśliwy przypadek, że mieliśmy wówczas okazję słuchać takich artystów, smakować spójność brzmienia orkiestry, z niedowierzaniem podziwiać łatwość techniczną młodziutkiej skrzypaczki. Trzeba było poczekać 23 lata, by ta wciąż wspaniała solistka zagościła w Bydgoszczy. Cóż, na orkiestrę London Symphony polska publiczność też czekała długo- pierwszy koncert tego zespołu miał miejsce w Warszawie w lutym tego roku…”.

Bilety 24