Wydarzenie

Region Chopina

2012-09-09
filharmonia

09.09.12 (niedz.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Waldemar Kośmieja kierownictwo artystyczne
Patryk Koralewski fortepian

Repertuar:

Mozart – Serenada G-dur „Eine kleine Nachtmusik” KV 525
Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Bilety:

Wstęp wolny

Zaproszenia na koncert do odbioru w Zamku Golubskim oraz w kasie Filharmonii w dni powszednie w godz. 14–18.

Możliwość przejazdu autokarem z Bydgoszczy.

Bilet na przejazd w cenie 10 zł do nabycia w kasie biletowej FP.

Projekt pn. „Promocja osoby i twórczości Fryderyka Chopina jako kulturowej marki regionu w latach 2011–2013” jest kontynuacją projektu, który został zrealizowany w 2010 i częściowo w 2011. Pomysł realizacji pierwszego projektu powstał w 2010 z uwagi na przypadającą w nim 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina i ogłoszenie go przez UNESCO Rokiem Fryderyka Chopina.

W naszym regionie uroczyste obchody dwusetnej rocznicy miały szczególne uzasadnienie,

bowiem Kujawsko-Pomorskie jest drugim województwem po mazowieckim, w którym znajduje się najwięcej miejsc i obiektów związanych z życiem i twórczością Chopina.

Filharmonia w ramach Projektu zaplanowała trzy koncerty z udziałem bydgoskich kameralistów i solisty Patryka Koralewskiego, 24-letniego, wybitnie utalentowanego pianisty z klasy Katarzyny Popowej-Zydroń bydgoskiej Akademii Muzycznej – prawdziwej kuźni talentów polskiej pianistyki ostatnich lat, a w szczególności chopinistów. Urodził się w Koninie. Jest absolwentem tamtejszej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Ważniejsze osiągnięcia:

  • Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie, 2005
  • IV nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „EPTA” w Krakowie, 2006
  • I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Łomiankach k. Warszawy, 2006
  • III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, 2010.

Występował w wielu miastach Polski, m.in na Festiwalu „Chopinowskie interpretacje młodych” w Koninie, oraz za granicą, np. w Bułgarii, we Włoszech, Czechach, Niemczech. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Michaił Woskresienski, Bronisława Kawalla, Lidia Grychtołówna, Waldemar Wojtal, Andrzej Tatarski. Współpracuje z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a także z Towarzystwem Chopinowskim w Żychlinie. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury (2004, 2006) oraz podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Bilety 24