Wydarzenie

Rok Czesława Miłosza w 100. rocznicę urodzin

2011-04-12
Filharmonia

12.04.11 (wt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio dyrygent
Mariusz Pędziałek obój
Jan Peszek recytacja

Repertuar:

Purcell – Chaconne g-moll
Vivaldi – Koncert obojowy a-moll
Bacewicz – Koncert na smyczki
Wnuk-Nazarowa – Lamento na obój i orkiestrę smyczkową
Kilar – Wokaliza z filmu “Dziewiąte wrota”

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Kolejny koncert rocznicowy, tym razem zadedykowany wielkiemu polskiemu poecie – nobliście Czesławowi Miłoszowi z okazji obchodzone w tym roku jego setnej rocznicy urodzin – którego program bogaty i różnorodny jest niewątpliwie ogromnym atutem.

Na wstępie dzieła dwóch wielkich twórców muzyki barokowej: Henry’ego Purcella (1659-1695), jednego z najbardziej znanych angielskich kompozytorów muzyki tej epoki, twórcę angielskiej muzyki narodowej oraz jednego z najznakomitszych przedstawicieli epoki baroku i autora słynnych Czterech pór roku Antonio Vivaldiego (1678-1742).

Następnie utwory kompozytorów naszych czasów: Grażyny Bacewicz (1909-1969), która należała do licznej grupy polskich kompozytorów z lat międzywojennych i powojennych tworzących w stylu neoklasycznym, nigdy natomiast nie ugięła się i nie skomponowała utworu socrealistycznego, uważana jest za pierwszą kobietę, której udało się wejść do grona kompozytorów zaliczanych do wybitnych oraz Joanny Wnuk-Nazarowej (*1949), kompozytorki, dyrygentki (uczennica K. Pendereckiego) i pedagog, w latach 1997-99 minister kultury i sztuki, od 2000 dyrektor naczelnej i programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Koncert zwieńczy muzyka Wojciecha Kilara (*1932), światowej sławy polskiego pianisty i kompozytora muzyki poważnej, twórcy muzyki filmowej oraz dyrygenta. W koncertach obojowych Vivaldiego i Wnuk-Nazarowej partie solowe zagra prawdziwy wirtuoz tego instrumentu Mariusz Pędziałek. Na co dzień „pierwszy obój” i koncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakowskiej ma na swym koncie wiele spektakularnych artystycznych przedsięwzięć zarówno w sferze muzyki poważnej, jak i filmowej, teatralnej, etnicznej czy też nowoczesnego jazzu. Na podium dyrygenckim stanie szef Capelli Bydgostiensis – brazylijski artysta od lat związany z Polską José Maria Florêncio. Nie może zabraknąć oczywiście poezji, którą usłyszymy w znakomitej interpretacji wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego – Jana Peszka.

Bilety 24