Wydarzenie

Rok Fryderyka Chopina w Filharmonii Pomorskiej

2010-02-26
Filharmonia

26.02.10 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Matthieu Mantanus
 dyrygent
Vesselin Stanev fortepian
wyróżnienia w Konkursach Pianistycznych im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz im. Marguerite Long-Jacquesa Thibaud w Paryżu

Repertuar:

Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Brahms – III Symfonia F-dur op. 90

Bilety:

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

www.chopin2010.pl

Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Matthieu Mantanus (ur. w 1978 w Szwajcarii), ukończył studia w klasie fortepianu Conservatory of Music w Lozannie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Rozpoczął swoją muzyczną karierę jako pianista występując w 1999 z Concertgebouw Chamber Orchestra w Mediolanie. Szybko dał się też poznać jako znakomity dyrygent. W 2000 ukończył studia kompozytorskie w Rzymie. W tym też roku założył orkiestrę “Młodych Solistów” w Tiranie, z którą od razu zaczął odnosić sukcesy. Ma na swoim koncie występy z renomowanymi orkiestrami. Jest dyrygentem między innymi Orkiestry Symfonicznej w Rawennie oraz Orkiestry „Verdi di Milano”.

Vesselin Stanev urodził się w Warnie (Bułgaria). Po studiach w Akademii Muzycznej w Sofii kształcił się u sławnego pianisty i pedagoga – Dymitra Baszkirova w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, gdzie w 1988 uzyskał dyplom solisty, następnie wyjechał do Paryża podnosząc swe umiejętności pod opieką legendarnego, wybitnego pianisty Alexisa Weissenberga, zaś w Londynie cenne wskazówki pobierał u swego mistrza i mentora, Petera Feuchtwangera. Drogę do kariery otworzyły artyście rewelacyjne występy z Bamberger Symphoniker na międzynarodowym festiwalu Orpheum Solists in Concert w szwajcarskim Bad Raguz (1991) oraz recital na festiwalu letnim Klangbogen w Wiedniu. W krótkim czasie Vesselin Stanev zdobył znakomitą opinię zarówno w świecie muzycznym, jak i uznanie melomanów. Świadczą o tym przyznane mu wyróżnienia w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz im. Marguerite Long-Jacquesa Thibaud w Paryżu.Wirtuoz występował pod batutą wielu sławnych dyrygentów w największych salach koncertowych Europy, w tym krajów nordyckich, Europy Wschodniej i Południowej, Rosji oraz Japonii. Jego mistrzostwo zostało udokumentowane przez bułgarskie radio i bułgarską telewizję. Dla wytwórni bułgarskiej Label Gega New Vesselin Stanev nagrał sześć płyt kompaktowych z dziełami Schumanna oraz Brahmsa, Liszta, Chopina i Rachmaninowa. Najnowsza, nagrana dla Sony Classical, płyta CD zawiera wczesne dzieła Skriabina.

„W świecie wybitnych wykonawców bułgarski pianista Vesselin Stanev jest rzadkim mistrzem klawiatury”

Robert M. Walker
Musical Opinion (najstarszy brytyjski magazyn muzyczny)

„Publiczność uwielbia pianistę za jego indywidualność, umiejętność doświadczania intensywnych emocji i filozoficzny sposób myślenia”

Alexandra Korolev
Prawda, Moskwa, 28.02.07

współorganizator koncertu

Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga

bractwo_logo

sponsorzy koncertu
Ferag Polska Sp. z o.o.

ferag

 Kodak Polska Sp. z o.o.

kodak_externalus_color

PPU “COMEX” Sp. z o.o.

comex

patroni medialni

radiopik
express_bydgoski
Bilety 24