Wydarzenie

Romantyczna kameralistyka

2007-05-16
Filharmonia

16.05.07 (śr.)

Wykonawcy:

Kwartet Prima Vista:
Krzysztof Bzówka
 skrzypce
Józef Kolinek skrzypce
Dariusz Kisieliński altówka
Jerzy Muranty wiolonczela
oraz Tomasz Strahl wiolonczela
Paweł Pańta kontrabas
Krzysztof Jabłoński fortepian
Marek Jankowiak słowo

Repertuar:

Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur D 956
Schubert – Allegro c-moll na kwartet smyczkowy D 103
Schubert – Kwintet fortepianowy A-dur “Pstrąg” D 667

Strahl

W nader doborowym składzie usłyszymy Schubertowskie perełki muzyki kameralnej: piękny i popularny kwintet fortepianowy “Pstrąg” oraz napisany w roku śmierci kompozytora Kwintet C-dur z dwiema wiolonczelami.
KWARTET “PRIMA VISTA” należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Varsovia. W jego repertuarze znajdują się kwartety Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Dvořaka, Borodina, Szymanowskiego. Zespół wykonuje również z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX w. Prima Vista często prezentuje kameralne wersje koncertów fortepianowych Chopina z takimi wybitnymi solistami, jak Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny, a także kameralną wersję Czterech pór roku Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką i Janem Staniendą. Członkowie Kwartetu Prima Vista są również cenionymi muzykami studyjnymi. Brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego, towarzyszyli też w nagraniach płyt wielu muzyków jazzowych m.in. Henryka Miśkiewicza, Andrzeja Jagodzińskiego i Krzysztofa Herdzina oraz takich wykonawców, jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Tytus Wojnowicz i Michał Bajor. Zespół nagrał 11 płyt CD, z których pięć otrzymało nominacje a trzy nagrodę Fryderyk (Vivaldi: Cztery pory roku z Konstantym A. Kulką, The best of Chopin z Piotrem Palecznym, Koncerty fortepianowe Bacha z Tamarą Granat i Waldemarem Malickim). Dwa albumy (Pory roku i Koncert e-moll Chopina) zdobyły również tytuł “Platynowej płyty”.

Do tego artystycznego przedsięwzięcia Zespół zaprosił wielkich, polskich instrumentalistów – Tomasza Strahla, wirtuoza wiolonczeli, stypendystę Rządu Austriackiego, laureata kilku znaczących konkursów (Drezno, Poznań, Warszawa, San Sebastian w Hiszpanii), wiolonczelista prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, koncertował w wielu krajach na Bliskim Wschodzie i w Japonii, dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. W 2001 otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej tytuł profesora. Prowadzi również klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Warszawie; Krzysztofa Jabłońskiego, mistrza klawiatury, który od wczesnych lat był stypendystą różnych organizacji i towarzystw (m.in. Towarzystwa im. F. Chopina). W wieku lat 12 zagrał po raz pierwszy z orkiestrą. Zdobył szereg pierwszych nagród w konkursach krajowych, pierwszym międzynarodowym był konkurs “Premio Dino Ciani” w Mediolanie w 1980, gdzie będąc najmłodszym uczestnikiem, zajął piąte miejsce, w 1985 został laureatem III nagrody XI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, następnie szeregu nagród prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych (Palm Beach, Monza, Dublin, Tel Awiw, Calgary).

Intensywna działalność koncertowa, jaką rozpoczął w 1985 trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Pianista zajmuje się także pedagogiką. W 2006 odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Od 1998 Krzysztof Jabłoński mieszka w Calgary w Kanadzie.

ceny biletów:
15zł, 25zł

Bilety 24