Wydarzenie

Romantycznie i klasycznie

2010-02-05
filharmonia

05.02.10 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Eugene Tzigane dyrygent
laureat I nagrody oraz nagrody specjalnej Filharmonii Pomorskiej VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (2007)
Łukasz Długosz flet
laureat wielu międzynarodowych konkursów fletowych (Bukareszt – 2003, Ovada – 2004, Timişoara – 2004, Viggiano – 2005, Mannheim – 2006) uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji
Urszula Guźlecka prowadzenie

Repertuar:

Mozart – Koncert fletowy G-dur KV 313
MahlerI Symfonia D-dur „Tytan”

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.eBilet.pl

Symfoników poprowadzi jedna ze wschodzących gwiazd dyrygentury swojej generacji 29-letni Eugene Tzigane. Urodził się w Tokio, wychował w Kalifornii. Szybko stał się jednym z najbardziej wziętych artystów młodego pokolenia. W Nowym Jorku kończył szkołę średnią i studia dyrygenckie. Obecnie jest związany z Akademią Królewską w Sztokholmie. Zwyciężył bezapelacyjnie w VIII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2007) i sukces ten zaowocował m.in. zaproszeniami do występów z orkiestrami polskich filharmonii, także bydgoskiej, oraz z Orquesta Sinfónica de Chile. Również w 2007 Tzigane zdobył drugą nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Lovro von Matačića. Następny laur to II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Sir G. Soltiego we Frankfurcie nad Menem. Jest absolwentem nowojorskiego Uniwersytetu Juilliard School of Music w klasie dyrygentury Jamesa DePreista oraz sztokholmskiego Royal College of Music w klasie Jormy Panuli.

Od bieżącego sezonu artysta nawiązał bliższą współpracę z bydgoską Filharmonią jako I gościnny dyrygent. Kreatywny, dynamiczny, energetyczny, „elektryzujący” wprost talentem, świeżością pomysłów… Ma świetne recenzje, na koncertach podnosi zachwyconą publiczność z foteli, która prosi o  bisy,  po prostu kreacje Tzigane’a zapadają i w serce, i pamięć.

W tym  koncercie wystąpi także kolejna osobowość artystyczna młodego pokolenia,  mianowicie polski flecista 27-letni Łukasz Długosz, laureat wielu międzynarodowych konkursów fletowych (Bukareszt – 2003, Ovada – 2004, Timişoara – 2004, Viggiano – 2005, Mannheim – 2006), uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Absolwent prestiżowych uczelni muzycznych we Freiburgu i Monachium (Niemcy), w Imoli (Włochy).  W interpretacji wirtuoza usłyszymy pełen klasycystycznego wdzięku Koncert na flet G-dur Mozarta,  jeden z najczęściej wykonywanych utworów na ten instrument. Drugą część wieczoru wypełni Mahlerowska  I Symfonia D-dur, nosząca ideowy tytuł „Tytan” (inspiracja pochodzi od poematu – pod tym samym tytułem Jeana Paula, niemieckiego pisarza klasycyzmu i romantyzmu – przedstawiającego genialną jednostkę, która sama się zatraca). Jest to dzieło najmniejszych rozmiarów spośród wszystkich dziesięciu symfonii Gustava Mahlera. Austriacki kompozytor był  najwybitniejszym przedstawicielem secesji w  muzyce. W jego twórczości można znaleźć zarówno elementy stylu ekspresjonistycznego, jak i neoromantycznego: jego muzyka, bardzo efektowna dla słuchaczy, jest pełna zmian nastrojów, od melancholii do histerycznych wybuchów, oddaje skomplikowane wnętrze artysty, ukształtowane przez tragiczne doświadczenia rodzinne, konflikty z otoczeniem, życiowe niepowodzenia.

Bilety 24