Wydarzenie

Romantyzm i neoromantyzm

2008-11-28
filharmonia

28.11.08 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk
 dyrygent
Ewa Osińska fortepian

Repertuar:

Schumann – Koncert fortepianowy a-moll
Rachmaninow – II Symfonia e-moll

Osinska

Ewa Osińska doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne w Polsce i we Francji: jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej (klasa Zbigniewa Drzewieckiego i Ryszarda Baksta) i Konserwatorium Paryskiego (pod kierunkiem cenionego w świecie artysty i profesora – Vlado Perlemutera). Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych we Włoszech i Hiszpanii, które dają początek ożywionej działalności artystycznej. Pianistka bierze udział w prestiżowych festiwalach w Europie: Austrii, Polsce, Francji, Luxemburgu, Hiszpanii, Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Trasy występów Ewy Osińskiej prowadzą przez największe sale koncertowe świata, w Europie, a także w Pekinie, Tokio, Meksyku czy Miami. Rozległy repertuar artystki obejmuje utwory fortepianowe począwszy od klawesynistów francuskich po schyłek XX wieku, z upodobaniem wykonuje repertuar XX wieku. Pianistka jest od wielu lat jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju oraz za granicą, dokonuje nagrań telewizyjnych, radiowych i płytowych. W jej dorobku płytowym znajduje się np. 14 płyt chopinowskich, nagranych dla francuskiej wytwórni płytowej Cassiopee.

Ewa Osińska zaprezentuje Schumannowski Koncert fortepianowu a-moll, który od swej premiery w dzień Nowego Roku 1846 w lipskim Gewandhaus, stoi na czele romantycznych utworów swego gatunku. Lecz początki tego dzieła nie były łatwe – liryzm i subtelność kompozycji Schumanna nie robiła wrażenia na ówczesnych słuchaczach i krytyce. Sam Liszt sardonicznie określił kompozycję Schumanna jako „koncert fortepianowy bez fortepianu”. Wielkim adwokatem tego utworu stała się Klara Wieck – sławna pianistka i żona kompozytora. Wykonywała go podczas swoich podróży po Europie we wszystkich miastach, zyskując stopniowo przychylność widowni.

W drugiej części koncertu Orkiestra pod batutą stale współpracującego z bydgoską Filharmonią dyrygenta, szefa Filharmonii Śląskiej Mirosława Jacka Błaszczyka zagra dzieło Sergiusza Rachmaninowa – II Symfonię, jego najczęściej prezentowany utwór tego gatunku, czyli późnoromantycznej muzyki, pełnej rozmachu, śpiewnych tematów i symfonicznego blasku. Choć najdłuższa z trzech, z miejsca zdobyła uznanie – tu bowiem kompozytor wprowadził w pełni to, co przyniosło sukces jego najpopularniejszym dziełom – pełne melancholii, śpiewne tematy, oparte na długich łukach. Adagio z tej Symfonii to jedna z najpiękniejszych kompozycji Rachmaninowa.

Ceny biletów: od 15zł do 28zł

Bilety 24