Wydarzenie

Sen Nocy Letniej

2009-11-19
filharmonia

19.11.09 (czw.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Marek Pijarowski dyrygent
Igor Cecocho trąbka

Repertuar:

Rossini – Uwertura Wilhelm Tell
Haydn – Koncert na trąbkę Es-dur
Mendelssohn – Sen nocy letniej

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.eBilet.pl

Pijarowski

Wielce utalentowany syn miejskiego trębacza i nadzorcy rzeźni Gioacchino Rossini (1792–1868) otrzymał bardzo staranne wykształcenie muzyczne. W wieku 14 lat pisze pierwszą operę. Wielkość i znaczenie twórcy Cyrulika sewilskiego objawiły się przede wszystkim w jego dorobku operowym, nawiązującym do tradycji mozartowskiej opery buffa. Wilhelm Tell (1829, jego ostatnie sceniczne dzieło, libretto wg dramatu F. Schillera) zapowiada już przełom – nadejście nowej epoki i nowego stylu wczesnego romantyzmu. O innym charakterze Wilhelma świadczy już jego uwertura, w tym wypadku stanowiąca rodzaj miniaturowego poematu symfonicznego, na treść którego składa się kilka nastrojowych obrazów.

Młodszy od Rossiniego o 17 lat Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) swą światową sławę ugruntował wykonaniem, również w 1829, Uwertury do Snu nocy letniej (inspirowanej komedią Wiliama Szekspira). Mistrzowskie dzieło niespełna 20-letniego kompozytora od razu podbiło serca słuchaczy, ujmując lekkością i melodyjnością.
Ten nastrojowy, jesienny koncert symfoników poprowadzi Marek Pijarowski. Szef-dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, profesor uczelni muzycznych w Warszawie i we Wrocławiu, od lat ściśle współpracuje z bydgoskimi symfonikami i jego nazwisko często gości na afiszach FP, a przemyślane, nietuzinkowe kreacje dyrygenckie maestro Pijarowskiego są zawsze bardzo oczekiwane przez naszych melomanów.

Bilety 24