Wydarzenie

Śpiewy bułgarskiej cerkwi Prawosławnej

2012-09-14
filharmonia

14.09.12 (pt.)

Wykonawcy:

Sofijski Chór Chłopięcy (Bułgaria)
Adriana Blagoeva kierownictwo artystyczne

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

sofia_boys2
sofia_boys

Założony w 1968 pierwszy chór chłopięcy w Bułgarii, skupia chłopców w wieku od 8 do 15 lat z różnych szkół w Sofii. W 1997 chór został poszerzony o zespół młodzieżowy, do którego należą jego byli członkowie, aktywnie uczestniczący w życiu chóru. Od 1989 jest prowadzony przez Adrianę Blagoevą. Chór bardzo dużo występuje i nagrywa. Jego repertuar jest zróżnicowany: od bułgarskiej muzyki chóralnej (utwory ludowe i prawosławne) do dzieł w różnych stylach muzycznych od XIV w. do naszych czasów. Wielu kompozytorów bułgarskich tworzy pieśni i muzykę specjalnie dla tego chóru. Bułgarska publiczna rozgłośnia radiowa oraz telewizja posiadają w swoich zbiorach dużą liczbę nagrań z występami chóru; w sumie nagrał dziesięć płyt. Sofijscy chórzyści zdobyli wiele znaczących nagród i wyróżnień międzynarodowych konkursów (Włochy, Szwajcaria, Hiszpania, Kanada).

„Profesjonalizm pani dyrygent oraz samego chóru robią duże wrażenie: perfekcyjna technika, wielobarwne głosy, wysoka kultura sceniczna”.

— Edward Slawik, dyrygent (Szwecja)

„Bogowie byli z nami, ponieważ mieliśmy szczęście słuchać koncertu Sofijskiego Chóru Chłopięcego. Zostaliśmy powaleni precyzją i muzykalnością Waszych interpretacji. Brawo, brawo, brawo!”.

— Claude Pantern, założyciel i dyrektor artystyczny konkursu chórów w Tours (Francja)

„Cudowny chór! Wspaniałe umiejętności wokalne, współpraca zespołowa i interpretacja utworów. Pani dyrygent jest świetnym muzykiem i doskonałym opiekunem!”.

— dr Thrassos Cavouras, dyrektor artystyczny konkursu chórów w Atenach (Grecja)

„Nigdy nie słyszałem niczego tak pięknego. To chór dziecięcy z głosami o niezrównanej świeżości i czystości. Wszyscy chłopcy śpiewają z głębi serca i w bardzo interesujący sposób akcentują utwory, chcąc przekazać nam swoją interpretację. Pani dyrygent prowadzi chór doskonale i z wielkim wyczuciem muzycznym, widocznym w każdym utworze”.

— Johannes Eisenberg, dyrygent (Niemcy)

„Brzmienie chóru jest wyjątkowo piękne. Byłem pod dużym wrażeniem bezinteresowności i dyscypliny chóru. Profesjonalizm wykonania każdego utworu był na najwyższym poziomie. Pani dyrygent ma wielki talent – dyryguje z ogromną precyzją, płynnie i z głębokim zrozumieniem materii”.

— dr Gene Brooks, dyrektor wykonawczy Związku Amerykańskich Dyrygentów Chórów (USA)

„Wasze pełne wdzięku i mocne głosy zapewniają nam tę odrobinę szczęścia potrzebną do odczucia, że żyjemy!”.

— Akemi Nakamura, kompozytor (Japonia)

„Sofijski Chór Chłopięcy, kierowany przez Adrianę Blagoevą, jest jednym z najlepszych chórów, jakie słyszałem. Ma czystość intonacji, piękne brzmienie, doskonałą technikę i harmonijną czułość”.

— Szymon Mleczko, dyrygent (Polska)

Bilety 24