Wydarzenie

Śpiewy Prawosławia

01.10.21 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Bizantyjski Chór Patriarchatu Rumuńskiego Evloghia
Marius Militaru kierownictwo artystyczne
Magdalena Miśka-Jackowska prowadzenie

Repertuar:

prawosławne śpiewy z klasztorów na Świętej Górze Athos

Koncert z udziałem chóru Evloghia uczci 55. rocznicę 1. edycji Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Naukowego „Musica Antiqua Europae Orientalis” (10 IX-16 IX 1966).

Chór założył w 2008 archidiakon Marius Militaru, a jego członkami zostali przede wszystkim studenci i absolwenci Wydziału Teologii Prawosławnej. Począwszy od 2010 zaczął oficjalnie funkcjonować jako Bizantyjski Chór Misyjny Patriarchatu Rumuńskiego, otrzymując nazwę „Evloghia” (grec. błogosławieństwo).

Obecnie chór prowadzi działalność, która skupia się przede wszystkim na śpiewanej modlitwie, praktykowanej podczas nabożeństw i koncertów. Jednocześnie regularnie uczestniczy w nabożeństwach w Rumunii i w innych krajach. Wystąpił we Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji, w Polsce na Festiwalu „Sacrum Musica” w Bielsku-Białej w 2017. Angażuje się także w projekty filantropijne. Do tej pory nagrał 4 albumy wydane we własnym studiu nagraniowym „Evloghia Studio”. Jest wśród nich m.in. „Liturgia św. Jana Chryzostoma” z udziałem biskupa Galacjana, eparchy Aleksandrii i Teleormanu oraz wybór sakralnych pieśni bizantyjskich „Prorocy Cię wzywają”.

Fotorelacja z koncertu

Bilety 24