Wydarzenie

Śpiewy rosyjskiej cerkwi Prawosławnej

2012-09-27
Filharmonia

27.09.12 (czw.)

Wykonawcy:

CHÓR MNICHÓW Z MONASTYRU WAŁAAM (Rosja)
Michaił Ruzanow kierownictwo artystyczne

Bilety:

Bilety do nabycia w sklepie Pamiątki przy Flisaku w Toruńskim Ratuszu Staromiejskim, w Auli UMK (ul. Gagarina 11, tel. 56 611 43 67), w Księgarni UMK (ul. Reja 25), w salonach Empik oraz w kasie Filharmonii i na www.ebilet.pl oraz godzinę przed koncertem w Kościele św. Jakuba

Honorowy patronat – Ambasador Rosji Alexander Alekseev

Męski zespół wokalny Wałaam powstał w 1993 z błogosławieństwem ihumena monasteru na Wałaam, archimandryta (obecnie biskupa troickiego) Pankracego, ze śpiewaków chóru z zajazdu Petersburskiego monasteru. Kierownikiem zespołu oraz regentem chóru zajazdu na Wałaamie jest Michaił Ruzanow, absolwent Oddziału Muzykologii Konserwatorium w Petersburgu, a wcześniej – Szkoły Chóru im. M.I. Glinki. W repertuarze chóru słyszymy najlepsze przykłady cerkiewnej hymnografii tak rosyjskiej tradycji („znamiennyj raspiew”, „kijewskij raspiew”), jak również greckie, bułgarskie, serbskie i gruzińskie pieśni. Młodych muzyków, którzy weszli w skład zespołu, połączyła miłość do muzyki rosyjskiej, zwłaszcza idee odrodzenia sztuki cerkiewnego śpiewu w jego pierwotnej postaci. Członkowie zespołu – to nie tylko profesjonaliści, dysponujący poważnym doświadczeniem zarówno chóralnych, jak i solowych występów, mający własne projekty muzyczne, lecz także zwycięstwa w rosyjskich i międzynarodowych konkursach. Wszyscy oni posiadają wieloletnie doświadczenie śpiewania w prawosławnych cerkwiach. Stąd wywodzi się niezwykła spójność w wykonaniu cerkiewnych hymnów, która tak zadziwia ludzi, którzy słuchają zespołu po raz pierwszy. Podczas swojego istnienia zespół wystąpił niemal we wszystkich salach koncertowych Petersburga, koncertował w wielu miastach Rosji, wielokrotnie występował w krajach Starego Świata i Nowego Kontynentu – od USA do Australii.

„Ale, bez wątpienia, naszą alma mater stanowi archipelag, którego imię jest nazwą zespołu – Wałaam, aby być bardziej dokładnym, monaster pw. Przemienienia Pańskiego na Wałaamie” – mówi precentor Michaił Ruzanow. To właśnie tutaj w letnim okresie, zaznajamiając pielgrzymów i turystów odwiedzających klasztor z charakterystyczną lokalną tradycją śpiewu kościelnego, sami równocześnie stajemy się uczestnikami tej tradycji, nasycamy się i oświecamy się nią. Nabożeństwa w monasterze odbywają się bez skracania czasu, a starożytne pieśni, śpiewane na jeden lub dwa głosy, nadają nabożeństwom szczególną rytmiczność i uśmierzenie, przez co słowa modlitwy docierają do głębi serca.”

Na koncertach zespół wykonuje również duchowną muzykę autorską: klasyków rosyjskiego wielogłosowego cerkiewnego chóralnego śpiewu tzw. „partesnogo penija” – D. Borodinskiego, A. Wedela, S. Degtyareva, wybitnych przedstawicieli szkoły moskiewskiej z pierwszej połowy XX wieku – P. Chesnokova, A. Nikolskiego, V. Kalinnikova, A. Gretchaninova, poprzez bliskie im duchowo – utwory ojca i syna Kedrovych, aż po głęboko oryginalne dzieła S. Sviridova i wybitne miniatury chóralne C. Trubacheva, a także najlepsze utwory z tekstami liturgicznymi współczesnych autorów. Przez śpiewaków nagrane jest siedem albumów z duchowymi pieśniami liturgicznymi, a trzy – ze świecką muzyką chóralną, jak również kilka programów koncertowych audio i wideo. Koncerty chóru przeradzają się w autentyczne muzyczne kazanie, otwierając możliwość obcowania z każdym, kto sercem podąża za niezaginionymi wartościami tysiącletniej kultury rosyjskiej. Wyjątkowy styl wykonania i niepowtarzalne brzmienie głosów, przenikanie i szczerość tworzą każdy występ zespołu prawdziwym świętem dla duszy.

Bilety 24