Wydarzenie

Święto wiosny

Filharmonia

21.03.14 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Juozas Domarkas dyrygent (Litwa)
Maria Machowska skrzypce (laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Poznań 2006)

Repertuar:

Glinka – Walc-fantazja
Głazunow – Koncert skrzypcowy a-moll op.82
Strawiński – “Święto wiosny”

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – muzyczna dedykacja w postaci najsławniejszej muzyki Igora Strawińskiego (1882-1971), napisanej do baletu, właśnie pt. „Święto wiosny”. 29 maja 2013 minęło 100 lat od paryskiej prapremiery przedstawienia, które już wówczas wzbudziło niesamowite emocje. Utwór bowiem tak odbiegał od tradycji, że uznano go za początek muzyki nowoczesnej w XX wieku. Pozostałą cześć wieczoru wypełni również muzyka rosyjska, mianowicie: Michaiła Glinki (1804- 1857), kompozytora z tzw. Potężnej Gromadki, Walc-fantazja czarujący „ rozmachem i wdziękiem, młodzieńczą fantazją i nutką słowiańskiej melancholii” oraz Aleksandra Głazunowa (1865-1936) – romantyczny Koncert skrzypcowy a-moll. Według uznanego autorytetu, redaktora Tully’a Pottera z prestiżowego brytyjskiego magazynu „Classic Record Collector”, dzieło na skrzypce Głazunowa – „im bliżej końca, tym jest ciekawsze. Utwór bardzo wdzięczny dla słuchaczy, solistom stawia wymagania wirtuozowskie. Jego melodyjność buduje barwna instrumentacja (…)” . To nie lada muzyczne wyzwanie na estradzie FP przyjęła 26-letnia Maria Machowska, laureatka XIII Konkursu Wieniawskiego, uczennica K. Kulki, posiadająca imponujący, jak na swój młody wiek, dorobek artystyczny. Koncertuje z najtrudniejszym skrzypcowym repertuarem we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu.

Koncert poprowadzi nadzwyczajny gość z Litwy – Maestro Juozas Domarkas, cieszący się światową opinią jednego z najwybitniejszych, charyzmatycznych dyrygentów doby współczesnej. Juozas Domarkas ukończył Konserwatorium w Petersburgu, dodatkowo kształcił się u sławnego dyrygenta francuskiego I. Markevitcha. Od 1963 prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną. Występuje gościnnie z liczącymi się orkiestrami w Rosji i innych krajach. Był członkiem jury Międzynarodowych Konkursów im. G. Fitelberga w Katowicach w latach 1991, 1995 i 2003 oraz Konkursów im. S. Prokofiewa w Petersburgu (1993, 1996). Ma na swym koncie liczne nagrania płytowe z różnymi orkiestrami. Dyryguje też muzyką współczesną, dokonał licznych premier i nagrań, litewskiemu mistrzowi batuty również dedykowano wiele kompozycji. Prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną, z którą występował w Europie i Japonii. Kieruje Wydziałem Dyrygentury Litewskiej Akademii Muzycznej. W 2006 ,,za rozwój kontaktów kulturalnych między Litwą a Polską” odznaczony został przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Znajdziemy zatem w Filharmonii wiele pięknych nut na zrównanie dnia z nocą, zapowiadającego tak radosny czas nadejścia upragnionej wiosny.

Bilety 24