Wydarzenie

Święto województwa – Święto wolności

Filharmonia

06.06.14 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Rudolf Tiersch dyrygent
Bożena Harasimowicz sopran
Ewa Marciniec mezzosopran
Paweł Skałuba tenor
Marek Kalbus bas
Agnieszka Sowa przygotowanie Chóru UTP
Jan Chęsy współpraca
Izabela Szyma-Wysocka przygotowanie Chóru UMK

Repertuar:

Rossini – Msza uroczysta

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

W 2014 świętujemy 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989, które są uznawane za moment przełomowy dla procesu przemian politycznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Z uwagi na dziejową wagę tego wydarzenia Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił wszystkich do udziału w ogólnopolskich obchodach.

 Specjalny koncert z piękną, monumentalną Mszą uroczystą Rossiniego jest odpowiedzią Filharmonii Pomorskiej na apel Prezydenta RP.

 To chóralne arcydzieło jest najbardziej osobistą artystyczną wypowiedzią twórcy opery buffa, mistrza stylu bel canto Gioachina Rossiniego (1792 – 1868), który rozpoczął złote stulecie opery włoskiej. Monumentalną Messe Solenelle, rozmiarami podobną do wielkiej Mszy h-moll Bacha, kompozytor napisał w wieku już sędziwym, 5 lat przed swoją śmiercią, jednakże nie odczuwa się w niej ani przygnębienia, ani rezygnacji, ale potrafi wzruszyć do głębi. Największe autorytety muzyczne uważają zgodnie, że Rossini stworzył jedno z najoryginalniejszych i najbardziej interesujących dzieł religijnych swych czasów i nie tylko… Do zaprezentowania Mszy na estradzie pojawi się wielki aparat wykonawczy: obok orkiestry stanie współpracująca z FP, rozśpiewana brać studencka z Bydgoszczy i Torunia, uznani na międzynarodowych estradach soliści śpiewacy: sopranistka Bożena Harasimowcz, laureatka wielu renomowanych międzynarodowych konkursów wokalnych, śpiewaczka bardzo wszechstronna, dysponująca szerokim repertuarem, profesor sztuk muzycznych Akademii gdańskiej; Ewa Marciniec, obdarzona bardzo silnym mezzosopranem o bogatej skali barw, laureatka szeregu konkursów wokalnych, w tym finalistka najbardziej prestiżowych – ‘s-Hertogenbosch i ARD w Monachium; jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia, również utytułowany Paweł Skałuba – aktualnie pierwszy tenor Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz Marek Kalbus, gość z Niemiec, dysponujący wspaniałym, rzadkim głosem, tzw. basem śpiewnym o przepięknej, szlachetnej barwie dźwięku i szerokiej skali.

Nad całością czuwać będzie dobrze znany już melomanom dyrygent – Rudolf Tiersch, na co dzień kierujący chórem Singakademie Frankfurt (Oder).

Bilety 24