Wydarzenie

Święto województwa Kujawsko-pomorskiego

2012-06-06
filharmonia

06.06.12 (śr.)

Wykonawcy:

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”
Elżbieta Kornaszewska kierownik Zespołu

Bilety:

w programie m.in. tańce i pieśni kujawskie, pałuckie, kaszubskie, łowickie, górali żywieckich oraz tańce miejskie, jak trojak czy polka warszawska

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Pod patronatem

Piotra Całbeckiego
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Doroty Jakuty
Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

ziemia_bydgoska_new

6 maja 2008 na konferencji prasowej Marszałek Województwa Piotr Całbecki ogłosił, że nasze województwo, co roku, w dniu 7 czerwca będzie obchodzić swoje święto. Na estradzie Filharmonii w tym roku z tej okazji wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Źródłem inspirującym działalność powstałego w 1958 Zespołu jest kultura ludowa Regionu Kujawsko-Pomorskiego. „Ziemia Bydgoska” to kilka pokoleń bydgoszczan, entuzjastów folkloru, których pasja przekazywana jest już od ponad pół wieku. Oryginalność strojów, pieśni i tańców jest kanwą, na której osnuto główny cel – upowszechnianie i podtrzymywanie regionalnej i krajowej kultury ludowej, jej odrębności i znaczenia w budowaniu lokalnej tożsamości. „Ziemia Bydgoska” spełnia ważną rolę w upowszechnianiu i kultywowaniu tradycji, a w kulturalnej mozaice błyszczy najpiękniejszymi barwami naszego kraju. Zespół jest Organizacją Pożytku Publicznego, które liczy obecnie ponad 90 osób. Siedzibą Zespołu jest Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Jego trzon stanowi 40-osobowa grupa tancerzy, śpiewaków i muzyków, druga część Zespołu to dzieci.  Od 1990 grupy pracują pod kier. artystycznym Elżbiety Kornaszewskiej – choreograf i prezes Stowarzyszenia ZPiT „Ziemia Bydgoska”,  od 1995 nauczyciel, instruktor grup dziecięcych Ziemi Bydgoskiej, a także nauczyciel akademicki (bydgoska WSP i AB, od 2003 WSG w Bydgoszczy).

(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)

Bilety 24