Wydarzenie

Święto województwa pod patronatem Piotra Całbeckiego marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego

2009-06-07
filharmonia

07.06.09 (niedz.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Anna Mróz dyrygent
Małgorzata Grela sopran
Małgorzata Ratajczak mezzosopran

Repertuar:

Ave Maria w muzyce Bacha, Gounoda, Schuberta, Cacciniego, Donizettiego, Saint-Saënsa

10. ROCZNICA WIZYTY OJCA ŚWIĘTEGO W BYDGOSZCZY I TORUNIU

Ratajczak

16 maja 2008 na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki ogłosił, że nasze województwo, co roku, w dniu 7 czerwca będzie obchodzić swoje święto. Zatem po raz drugi obchodzimy uroczyście w Filharmonii Pomorskiej Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zapraszamy na koncert z tej okazji, który będzie także upamiętnieniem wizyty Ojca Świętego w Bydgoszczy i Toruniu, która miała miejsce 10 lat temu. Orkiestrę Kameralną Capellę Bydgostiensis poprowadzi Anna Mróz. Ta młoda i utalentowana dyrygentka (córka mistrzyni batuty Agnieszki Duczmal) w swojej karierze artystycznej wystąpiła już z wieloma renomowanymi orkiestrami w Polsce i za granicą, a podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Fitelberga w Katowicach (2003) jako jedyna kobieta – przeszła do półfinału, będąc jednocześnie najmłodszą, 23-letnią uczestniczką konkursu. Została wówczas zauważona jako najciekawsza indywidualność.

Partie solowe wykonają lubiane i doskonale znane bydgoszczanom śpiewaczki sceny Opery Nova Małgorzata Ratajczak oraz Małgorzata Grela. Zaprezentują utwory wybitnych kompozytorów, które łączy taki sam tytuł – “Ave Maria”.

Wprowadzenie “Ave Maria” do liturgii stało się dla wielu kompozytorów inspiracją do napisania dzieł z tekstem tej modlitwy. Łaciński tekst ‘Ave Maria’ – jego parafrazy, tłumaczenia – posiada z pewnością najwięcej opracowań muzycznych wśród innych tekstów religijnych. Kompozytorzy tworzyli je na głos solowy z towarzyszeniem organów lub fortepianu, na chór a cappella, na zespoły kameralne, a także na rozbudowany aparat wykonawczy obejmujący głosy solowe, chór i orkiestrę.

Bilety 24