Wydarzenie

Tylko Beethoven

2009-03-06
filharmonia

06.03.09 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio
 dyrygent
Eugene Indjič fortepian
Adriana Kortas prowadzenie

Repertuar:

Beethoven – Uwertura Coriolan
Beethoven – Koncert fortepianowy nr 1 C-dur
Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21

Indjic

W piątkowym koncercie obok Capelli Bydgostiensis pod batutą José Maria Florêncio, zaprezentuje się Eugene Indjič, światowej sławy amerykański pianista serbskiego pochodzenia. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych: IV nagroda w Warszawie (Konkurs Chopinowski, 1970), III nagroda w Leeds (1972) i II nagroda w Tel Awiwie (im. Artura Rubinsteina, 1974). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w ósmym roku życia pod kierunkiem Aleksandra Borovsky’ego i już po dwóch latach pojawił się w programie muzycznym telewizji NBC. Trzy lata później wystąpił jako solista z orkiestrą Washington National Symphony. Jako młody człowiek miał szczęście spotkać Artura Rubinsteina, który do końca swego życia pozostał jego doradcą i przyjacielem. Występował z recitalami i koncertami na całym świecie, towarzyszyły mu słynne orkiestry i światowej sławy dyrygenci, jak Yuri Ahronovitch, Leonard Bernstein, Charles Dutoit.

Jest profesorem The Sweelinck Conservatory w Amsterdamie, prowadzi także kursy mistrzowskie. W Polsce Indjič jest częstym i lubianym gościem. Krytycy muzyczni podkreślają jego wielki talent, dzięki któremu „Chopina gra jak Polak, Debussy’ego jak Francuz, a Prokofiewa jak Rosjanin”. Z pewnością warto posłuchać jak gra Beethovena.
Uwertura jako gatunek pełni zazwyczaj funkcję wstępu do opery lub oratorium, rzadko do kantaty. W klasycznym układzie wieczoru symfonicznego uwertura go rozpoczyna, następny punkt programu to koncert, a całość zamyka symfonia.

Do najsławniejszych dzieł Ludwiga van Beethovena należy pełna uczuć dramatycznych i lirycznych Uwertura „Coriolan”, powstała do dramatu H.J. Collina. I Koncert fortepianowy zalicza się do dzieł młodzieńczych kompozytora, i utrzymany jest w przyjemnym klimacie wiedeńskiej muzyki końca XVIII w. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała I Symfonia, najprawdopodobniej napisał ją już blisko 30-letni Beethoven, a prawykonanie miało miejsce w 1800. W sumie „niewinna, spokojna i beztroska” wzbudziła jednakże swą „śmiałością” ogromne kontrowersje wśród ówczesnego konserwatywnego świata muzyki.

Bilety 24