Wydarzenie

W hołdzie Janowi Pawłowi II z okazji kanonizacji

filharmonia

29.04.13 (pon.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
José Maria Florêncio dyrygent
Ingrida Gapova I sopran
Barbara Gutaj-Monowid II sopran
Jan Jakub Monowid alt
Łukasz Załęski tenor
Robert Gierlach bas
Janusz Stanecki przygotowanie Chóru
Dariusz Bereski recytacja poezji Jana Pawła II

Repertuar:

Charpentier – Preludium z Te Deum
Bach – Magnificat D-dur BWV 243

Bilety:

Bilety do nabycia w kasie biletowej Dworu Artusa, salonach Empik, na www.ebilet.pl, w kasie biletowej FP oraz godzinę przed koncertem w kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu.

papie_1

współpraca redakcyjna:

rmfclassic

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza melomanów z Torunia i okolic na specjalny, uroczysty koncert z okazji kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła Wielkiego, który zapewne nie tylko z powodu doniosłości wydarzenia, ale i z uwagi na piękną barokową muzykę sakralną oraz miejsce występu przyniesie wiele wzniosłych i wzruszających przeżyć.

Magnificat to szeroko rozbudowana kantata kościelna napisana do łacińskiego tekstu Ewangelii według św. Łukasza. I część kantaty – w podniosłym i radosnym nastroju – zaczyna się od słów „Magnificat Anima mea Dominum”, czyli „Wielbi Dusza moja Pana”, śpiewana zazwyczaj podczas nieszporów na pamiątkę słów, jakie Maria, Matka Jezusa wypowiedziała podczas spotkania ze świętą Elżbietą, krótko po Zwiastowaniu. Tekst ten – ze względu na znaczenie wydarzenia, jakiego dotyczy – cały czas jest bardzo popularny wśród twórców muzyki na przestrzeni wieków. Sięgnął po niego także Johann Sebastian Bach (1685–1750) i jego 12-cześciowy, potężny Magnificat ma niezwykle uroczysty charakter, ale tchnie radością, wręcz jest „przepełniony duchowym szczęściem”.

Te Deum laudamus (Ciebie Boga wysławiamy) – to wczesnochrześcijański hymn modlitewny, którego autorstwo tradycja przypisuje św. św. Ambrożemu i Augustynowi. Hymn pozostaje w ciągłym użyciu przez Kościół katolicki, znajduje się w liturgii godzin i jest odśpiewywany przy szczególnych okazjach, np. podczas mszy rezurekcyjnej czy po wyborze papieża. Najbardziej znane jest Preludium do utworu Te Deum Marca-Antoine’a Charpentiera (1643–1704), które stało się m.in. oficjalnym sygnałem Europejskiej Unii Nadawców, fragment jego emitowany jest na początku każdego Konkursu Piosenki Eurowizji, a także przy okazji koncertu noworocznego filharmoników wiedeńskich.

Dzieła wielkich kompozytorów baroku zostaną zaprezentowane przez Capellę Bydgostiensis, jedną z czołowych orkiestr kameralnych w Polsce, Chór Kameralny bydgoskiej Akademii Muzycznej, działający pod kierunkiem prof. Janusza Staneckiego oraz grono uznanych, polskich śpiewaków.

Muzyce towarzyszyć będą strofy poezji w interpretacji Dariusza Bereskiego – aktora, reżysera i poety.

Bilety 24