Wydarzenie

W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 5. rocznicę śmierci

2010-04-01
Filharmonia

01.04.10 (czw.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Zygmunt Rychert dyrygent
Iwona Hossa sopran
Jarosław Bręk bas
Krzysztof Kolberger fragmenty „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II
Olgierd Łukaszewicz fragmenty rozważań rekolekcyjnych wygłoszonych przez kardynała Karola Wojtyłę w obecności Papieża Pawła VI w Watykanie w 1976
Bernard Mendlik, Benedykt Odya przygotowanie Chóru

Repertuar:

Dvořák – Te Deum
Kilar – Angelus

Bilety:

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

koncert pod patronatem Piotra Całbeckiego
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

papiez

„Pamiętajcie o mnie w modlitwie za mego życia i po mojej śmierci”.

Nie zapominamy o tej prośbie Ojca Świętego i gromadząc się w przededniu piątej rocznicy Jego śmierci w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, chcemy oddać Mu cześć poprzez muzykę, którą zawsze kochał. Podczas tego wieczoru zadumy wysłuchamy dwóch utworów, które doskonale wpisują się w klimat wdzięcznej pamięci o naszym ukochanym Papieżu. Angelus Wojciecha Kilara to różaniec muzyczny, oparty wyłącznie na tekście modlitwy „Zdrowaś Mario”, którego recytację rozpoczyna chór bez orkiestry, rozwijając powoli akcję wokalną, którą przejmuje solo sopranowe, śpiewając proste i krótkie motywy melodyczne równolegle z chórem i na przemian jakby w kontrapunkcie. Utwór przechodzi z modlitewnej kontemplacji do dramatycznego błagania. Drugą część koncertu wypełni przejmujące Te Deum Dvořáka. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod batutą maestro Zygmunta Rycherta, jak również uznani soliści – Iwona Hossa oraz Jarosław Bręk.

Osobistości polskiej sceny, Krzysztof Kolberger i Olgierd Łukaszewicz, przypomną słowa Papieża Jana Pawła II, które zawsze były dla nas pokrzepieniem i dawały nadzieję w trudnych momentach naszych dziejów.

rmf_classicnowe

Wystawa

„Nie lękajcie się młodych! Karol Wojtyła – Jan Paweł II i młodzi” w gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

plakat_JP2

Wystawę zorganizowano w 2009 w Krakowie z okazji Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”. W ramach instalacji multimedialnej w Filharmonii zostaną pokazane zdjęcia z lat młodości ks. Karola Wojtyły oraz z pontyfikatu Jana Pawła II, a także  fotografie z archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, archiwum Ruchu Światło-Życie, Archiwum Multimedialnego JPII w Bielsku-Białej i  zdjęcia otrzymane od osób prywatnych. Wystawę wzbogacają materiały filmowe z lat 60., animacje oraz teledyski z pielgrzymek Papieża do Polski, udostępnione przez krakowski oddział Telewizji Polskiej. Niewątpliwie dużą wartością wystawy jest specjalna scenografia, interesujące eksponaty oraz kącik internetowy. Celem ekspozycji jest przede wszystkim ukazanie postaci Ojca Świętego Jana Pawła II jako przyjaciela młodzieży.

Wystawę będzie można zwiedzać w dni powszednie od 30 III do 9 V 2010 w godzinach 13.00 – 18.00;  grupy zorganizowane prosimy zgłaszać pod nr tel. 52 321 25 50 (8.00-16.00).

organizatorzy:

Studio Filmowe Anima Media, Katolickie Centrum Kultury oraz Społeczny Komitet Budowy Szkoły – Pomnika Jana Pawła II.

patronat honorowy:

JE  Ksiądz Biskup Jan Tyrawa Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej oraz Konstanty Dombrowicz Prezydent Miasta Bydgoszczy

Bilety 24