Wydarzenie

Wagner | Strauss

filharmonia

08.12.23 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Raoul Grüneis dyrygent
Nihan Inan sopran
Konrad Mielnik prowadzenie

Repertuar:

Richard Wagner – Tristan i Izolda WWV 90 – Preludium do Aktu I “Langsam und smachtend”; Akt 3 “Mild und leise wie er lächelt” (Miłosna śmierć Izoldy)
Richard Wagner – “Wesendonck Lieder” (pieśni do słów Matyldy Wesendonck) WWV 91 – Der Engel; Stehe still; Im Treibhaus; Schmerzen; Träume
Richard Strauss – Don Juan op. 20
Richard Strauss – Taniec Salome z opery „Salome” op. 54        

Cykl Wesendonck Lieder Richarda Wagnera to zbiór pieśni powstały w latach 1857-1858, inspirowany tekstami napisanymi przez niemiecką poetkę Mathilde Wesendonck – kochankę i muzę Wagnera. Pieśni te miały znaczący wpływ na Wagnera. Muzyka dwóch z nich: Träume  (Sny) i Im Treibhaus (W cieplarni) znalazła się później na kartach partytury Tristana i Izoldy. Pieśń miłosna Tristana i Izoldy z drugiego aktu opiera się bowiem w całości właśnie na Träume. Z kolei muzykę Im Treibhaus spożytkował Wagner na nowo we wstępie do trzeciego aktu.

Don Juan to jedna z najbardziej znanych kompozycji niemieckiego kompozytora Richarda Straussa. Jest to poemat symfoniczny napisany w 1888 roku, kiedy Strauss miał zaledwie 24 lata. Utwór jest znany z dynamicznych zmian nastroju i intensywnych emocji. Muzyka jest pełna pasji i ekspresji, od chwytających za serce momentów romantycznych po energiczne i wirujące motywy, które odzwierciedlają nieustanną żądzę Don Juana.

Taniec Salome występuje w finale opery Salome, gdzie tytułowa bohaterka wykonuje zmysłowy taniec dla swojego ojczyma, Heroda. W zamian za to prosi o głowę Jana Chrzciciela przyniesioną na srebrnej tacy. Strauss użył w tej kompozycji różnorodnych technik i instrumentów, aby stworzyć unikalną i ekscytującą muzykę. Taniec Salome zawiera elementy impresjonistyczne i ekspresjonistyczne, co nadaje mu niepowtarzalny charakter.

Bilety dla młodzieży zostały dofinansowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety 24