Wydarzenie

Walentynki w filharmonii

2009-02-14
Filharmonia

14.02.09 (sob.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Zespół Machina del Tango
Anna Dereszowska
, śpiew
Susanna Moncayo, śpiew
Jan Janga Tomaszewski, recytacje
Grzegorz Lalek, skrzypce
Klaudiusz Baran, bandoneon
Urszula Borkowska, fortepian
Sebastian Wypych, kontrabas
Anna Iberszer, Piotr Woźniak, pokaz tanga
Adriana Kortas, Rafał Rutkowski, prowadzenie

Repertuar:

Tanga polskie i Tanga argentyńskie m.in.
Szpilman – W małym kinie
Kabaret Starszych Panów – Tango kat
Petersburski – Tango andrusowskie
Maanam – To tylko tango
Miller/Korzyński – Zabawa podmiejska
Piazzolla – Libertango
Piazzolla – Soledad

Dereszowska

Walentynki, mimo wielu protestów wobec „amerykanizmów” w naszym, no cóż, dość szarym życiu, na dobre zagościły w polskich realiach, radując swym przesłaniem i młode, i nieco starsze pokolenia. Czyż zakochane serca nie są zawsze młode?

Na Święto Wszystkich Zakochanych oferujemy atrakcyjny program, tym razem oparty na najsłynniejszych tangach polskich i argentyńskich w efektownych, wirtuozowskich aranżacjach. Zaprosiliśmy zespół Machina del Tango, który występował już w większości sal filharmonicznych w kraju, a także na festiwalach muzycznych i filmowych. W skład zespołu wchodzą prawdziwi profesjonaliści, m. in. popularni muzycy i aktorzy: wokalistka i aktorka teatralno-musicalowa (Studio Buffo), a także filmowa, znana m.in. z serialu Złotopolscy – Anna Dereszowska i słynna argentyńska wokalistka Susanna Moncayo, Grzegorz Lalek (skrzypce) – absolwent warszawskiej Uczelni Muzycznej, muzyk wszechstronny – koncertujący jako solista, kameralista, współzałożyciel kilku zespołów, gra również na skrzypcach barokowych, Klaudiusz Baran (bandoneon), absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie gdzie obecnie jest pedagogiem, stypendysta rządu francuskiego, jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, Urszula Borkowska, świetna pianistka oraz kompozytorka, Sebastian Wypych (kontrabas), ukończył Akademię w Warszawie, prowadzi bardzo żywą działalność artystyczną jako solista i kameralista, obecnie jest pierwszym solo kontrabasistą The UBS Chamber Orchestra. Poezje recytować będzie Jan Janga Tomaszewski, ceniony aktor filmowy i dubbingowy oraz kompozytor. Szykujemy, jak zawsze, też inne atrakcje, m.in. zatańczy świetna para (klasy S!) – Anna Iberszer i Piotr Woźniak.

Artystów Machiny – chociaż zawodowo związanych z wieloma zespołami – łączy pasja do tanga. W mrocznych i podejrzanych miejscach zaczęła się historia tego argentyńskiego tańca. Tango tańczyli imigranci z Kuby i Haiti, łącząc murzyńskie synkopy z hiszpańskimi melodiami i kubańską habanerą. Przez szereg lat tango było zakazywane jako niemoralne, rozpustne. Dziś święci triumfy, m.in. za sprawą słynnych utworów bandeonisty Astora Piazzolli. Historia tanga dowodzi, że nie zawdzięczało ono swego żywota jednej rasie, jednemu krajowi, jednej warstwie czy klasie społecznej. Kształtowanie tanga trwało wieki. A jego uwodzicielskiemu urokowi i rytmom pełnych namiętności nie mogli oprzeć się także Polacy. Tango dotarło do dalekiego kraju w sercu Europy w większości przez nagrania gramofonowe oraz przekaz słowny i pisany. W początkach lat 30. polskie tango przedwojenne stawało sie coraz bardziej niezależne od kompozycji spoza Polski, lata 30. można też zaliczyć do okresu jego największego rozkwitu. Jedną z ostatnich piosenek tamtego okresu były słynne Chryzantemy złociste. Do najbardziej znanych autorów słów należał Andrzej Włast, ale tanga pisali też poeci Marian Hemar, Julian Tuwim, Jerzy Jurandot, a najsławniejsi autorzy muzyki to m.in.: Jerzy Petersburski, Artur Gold, Zygmunt Białostocki, Witold Krupiński, Zygmunt Karasiński.

Tango, to smutek i radość, to ból i miłość, to żywioł i melancholia, to język Machiny… Doskonałe wyczucie różnych stylów i gatunków muzycznych solistów zespołu powoduje, iż tango w ich wykonaniu zyskuje nową interpretację i energię.

Ten koncert, dedykowany wszystkim zakochanym, przeniesie nas w niepowtarzalne klimaty przedwojennych teatrzyków rewiowych w Warszawie i gorących nocy roztańczonego Buenos Aires.

Bilet najlepszym prezentem!
W przerwie poprowadzimy loterię z bardzo interesującymi i intratnymi fantami.

feriefundatorzy2009
Bilety 24