Wydarzenie

Walentynki w filharmonii

2011-02-13
filharmonia

13.02.11 (niedz.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Zespół Tango Cancion:
Marcin Naruszewicz tenor, trąbka
Rafał Tworek fortepian
Rafał Chmiel akordeon guzikowy
Maciej Młóciński kontrabas
Orlin Bebenow aranżacje, dyrygent
Magdalena Lubik, Mikołaj Rykowski para taneczna

Repertuar:

tanga i pieśni neapolitańskie

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Wszyscy już znamy zwyczaj obchodzenia Walentynek, bowiem, jak się okazało to niezmiernie sympatyczne święto zakochanych, obchodzone zza oceanem 14 lutego, na Starym Kontynencie zostało przyjęte niemal natychmiast. Kim był patron Święty Walenty? W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o co najmniej trzech świętych o imieniu Valentine lub Valentinus. Jedna z legend, bodajże najbardziej romantyczna, mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II, zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że wg doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszym żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć. Inna historia mówi o młodym człowieku, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem „From Your Valentine” – podpis używany do dzisiaj na walentynkach (w języku angielskim), którymi zakochani obdarowują się 14 lutego. Są to zazwyczaj specjalne wierszyki lub wyznania miłosne, niekiedy laurki i prezenty. To żadna tajemnica, że najpiękniej i najbardziej sugestywnie można wyrazić  swe uczucia poprzez muzykę.

Przemiłą niespodzianką dla ukochanej, bliskiej sercu osoby będzie zapewne bilet na koncert walentynkowy, który proponujemy naszym słuchaczom właśnie w tym dniu, niesłychanie rozmiłowanym powszechnie…

Z kameralistami zagra Zespół Tango Cancion. Inspiracją do jego powstania w 2004 były tanga Carlosa Gardela, Astora Piazzolli, jak również interpretacje w wykonaniu Marcelo Alvareza – jednego z 10 najlepiej śpiewających tenorów muzyki operowej, oraz Nestora Marconi, jednego z najwybitniejszych argentyńskich bandoneonistów. Zespół tworzą: Marcin Naruszewicz – tenor (solista “Opery Nova” w Bydgoszczy), trąbka; Rafał Tworek – pianista – akompaniator Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; Rafał Chmiel – akordeon guzikowy – nauczyciel klasy akordeonu Szkoły Muzycznej Yamaha; Maciej Młóciński – kontrabas (Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku). W repertuarze Tango Cancion znajdują się utwory m.in. kompozytorów: Carlosa Gardela, Matosa Rodrigueza, Astora Piazzolli, reprezentujące rożne odmiany muzyki tangowej, dzięki temu możliwe jest przedstawienie jej historii i ukazanie  etapów ewolucji tanga.

Na podium dyrygenta stanie Orlin Bebenow, urodzony w Bułgarii, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wiceprezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy, asystent kierownika chóru Opery Nova w Bydgoszczy  oraz  świetny aranżer – również utworów, które zostaną zaprezentowane w tym koncercie walentynkowym.  

Bilety 24