Wydarzenie

Walentynki w rytmie samby

2010-02-14
Filharmonia

14.02.10 (niedz.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Jan Walczyński
 dyrygent
Anna Serafińska śpiew
Adam Rymarz śpiew
Michał Moc akordeon
Dariusz Bereski aktor Teatru im. W. Horzycy w Toruniu

Repertuar:

samba, tanga argentyńskie, bossanova

Bilety:

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.eBilet.pl

Nie wszystko co przywędrowało na Stary Kontynent zza oceanu pochwalamy, jednakże jest jedna tradycja, która niemal natychmiast zasymilowała się do naszej, co tu mówić, dość szarej codzienności, czyli święto zakochanych obchodzone 14 lutego, w dniu Świętego Walentego. Miłą niespodzianką dla ukochanej, bliskiej sercu osoby będzie zapewne bilet na koncert walentynkowy, który zgodnie z kilkuletnim zwyczajem proponujemy naszym słuchaczom właśnie w tym dniu, niesłychanie rozmiłowanym powszechnie.

Historia Walentynek, podobnie jak dzieje większości świąt, obchodzonych w naszej kulturze, wywodzi się z prastarego, pogańskiego zwyczaju, który następnie został zaadaptowany przez chrześcijaństwo. W starożytnym Rzymie dzień 14 lutego był wigilią Lupercaliów – świąt ku czci Fauna – bożka płodności, mitycznego opiekuna trzód i zbiorów. W dniu Lupercaliów młodzi mężczyźni losowali panny, które zostawały ich partnerkami na czas uroczystości. Obchody tego święta przejęły od Rzymu Galia i Brytania. Po upadku Rzymu tradycja ta stopniowo odeszła w zapomnienie. Jednak nowemu porządkowi zawsze trudno jest wyprzeć stare tradycje, zakorzenione w kulturze od setek lat, dlatego zwierzchnicy Kościoła postanowili zrobić w przypadku tego święta to, co zrobiono z innymi ważnymi dla lokalnych kultur świętami – nadać im chrześcijańską interpretację, czyli pozostawić ów dzień świętem, jednak na cześć chrześcijańskiego świętego. Idealnym kandydatem okazał się biskup Interamny, męczennik, zgładzony przez cesarza Klaudiusza – święty Walenty.  

Koncert walentynkowy  głównie w rytmie brazylijskiej samby, zwanej też  „tańcem kochanków”, poprowadzi niezrównany mistrz takich muzycznych klimatów, Jan Walczyński, dyrygent, kompozytor i świetny aranżer z Wrocławia, a gośćmi Capelli bądą: Anna Serafińska, laureatka licznych nagród, wyróżnień i stypendiów, która pisze o sobie, iż „zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej, porusza standardowe klasyczne brzmienia oraz nowoczesne formy(…) oraz oraz Adam Rymarz, ur. w Krośnie wokalista i dyrygent, laureat m. in. statuetki „Indywidualność wokalna” na I Ogólnopolskich Warsztatach Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Inowrocławiu (2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel (2005).

Bilety 24